zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Dobry klimat dla miedzi. OZE i elektromobilność napędzają rozwój

Strona główna > Archiwa wpisów > Dobry klimat dla miedzi. OZE i elektromobilność napędzają rozwój

Obecnie nawet najprostszy samochód ma około 1 km przewodów, głównie do zasilania i sterowania. Pojazdy elektryczne potrzebują trzy razy więcej miedzi niż spalinowe. Impulsem do wzrostu popytu jest także rozwój OZE, farm wiatrowych i fotowoltaiki- czytamy w portalu rp.pl.

Zapotrzebowanie na miedź będzie systematycznie rosło, głównie ze względu na dalszy rozwój segmentu elektroniki użytkowej, dynamicznych zmian zachodzących w przemyśle transportowym (EV, pojazdy elektryczne).  Ale także w efekcie rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną oraz rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) i towarzyszący mu rozwój sieci jej dystrybucji i systemów magazynowania – pisze prezes KGHM Marek Chludziński w portalu rp.pl.

ZOBACZ TAKŻE: Elektromobilność w Europie i w Polsce. Kiedy co drugie auto będzie elektryczne?

Wskazuje on, że głównymi odbiorcami miedzi są obecnie energetyka i budownictwo. Trzecim filarem jest z kolei motoryzacja. Wraz z rozwojem elektromobilności popyta na miedź będzie wzrastać. Przykładowo w aucie napędzanym tradycyjnymi paliwami, samochód zawiera około kilometra przewodów, służących do zasilania elektrycznego oraz przesyłania danych. Całkowity ciężar zużytej miedzi zawiera się w przedziale od 15 kg dla małego auta do 28 kg dla luksusowego. Z kolei pojazdy elektryczne, zasilane z akumulatorów (BEV) zawierają średnio trzykrotnie więcej miedzi – czytamy dalej.

Autor zauważa, że rynek aut elektrycznych nabiera dynamiki. W 2018 roku według prognoz Bloomberg New Energy Finance sprzedaż ekologicznych samochodów wzrośnie do 1,6 mln sztuk, z czego blisko 1 mln będą stanowiły e-samochody.

ZOBACZ TAKŻE: Polska miedź napędza elektromobilność

Dodatkowy popyta na miedź na miedź buduje bardziej efektywne wykorzystanie energii elektrycznej oraz  rozwój OZE, w tym energii wiatrowej i fotowoltaiki, jako źródeł energii przyjaznych środowisku. W obu przypadkach właściwości miedzi w zakresie przewodnictwa i niezawodności sprzyjają bardziej powszechnemu jej wykorzystaniu. Przykładowo największe turbiny wiatrowe na Morzu Północnym zawierają około 30 ton miedzi. Poza tym Polska jest w przededniu rozpoczęcia ekspansji na Bałtyku. Szacuje się, że potencjał rozwoju morskich farm wiatrowych na Bałtyku może osiągnąć do 8GW do 2013 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

ZOBACZ RAPORT O MORSKIEJ ENERGETYCE WIATROWEJ

Na Bałtyku powstaną największe platformy wiatrowe

Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki

Morska energetyka wiatrowa. W Europie rośnie na potęgę, co z Polską?

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.