zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Na Bałtyku powstaną największe platformy wiatrowe

Strona główna > Archiwa wpisów > Na Bałtyku powstaną największe platformy wiatrowe

Polenergia i Statoil Holding Netherlands zamierzają wspólnie zbudować farmy wiatrowe na Bałtyku. W tym celu obie firmy zawarły przedwstępną umowę. Na jej podstawie Polenergia może sprzedać połowę udziałów w dwóch spółkach zależnych – podano w komunikacie. To kolejny krok w kierunku rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.

Po podpisaniu umowy Polenergia pozyska globalnego gracza. Statoil to jeden z liderów inwestycji offshore na świecie, który wniesie do projektów nowe spojrzenie na polską energetykę odnawialną – podano.

Polenergia ma podpisaną umowę przyłączeniową oraz dwie prawomocne decyzje środowiskowe na budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1200 MW.

Farmy wiatrowe Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III są strategiczną inwestycją, która
pozwoli nie tylko spółce, ale da także szereg korzyści dla polskiej gospodarki. Z wyliczeń ekspertów wynika, że jeśli uda się do 2030 roku zbudować na Bałtyku elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 6000 MW, to polski PKB zyska z tego tytułu 60 mld PLN , a rynek wzbogaci się o dodatkowe 77 tysięcy nowych miejsc pracy. Dodatkowo krajowe przedsiębiorstwa bezpośrednio lub pośrednio będą mogły ubiegać się o kontrakty na realizację fundamentów, wież, kabli, morskich stacji transformatorowych, usług budowlanych czy dostaw statków.

ZOBACZ RAPORT O MORSKIEJ ENERGETYCE WIATROWEJ

Morskie farmy wiatrowe Polenergii na Morzu Bałtyckim zlokalizowane będą na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba w województwie pomorskim.

Dzięki bardzo dobrym warunkom wietrznym na Bałtyku, możliwe będzie bardziej efektywne wykorzystanie energii oraz zmniejszenie zużycia urządzeń, czyniąc z morskich farm wiatrowych stabilne źródło energii odnawialnej.

Pierwszy prąd z Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk III Może popłynąć do polskiego Wybrzeża w 2022 roku, a z Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk II w 2026 roku.

Planowana obecnie moc pojedynczego wiatraka to nawet 10 MW. Jego wysokość osiągnie poziom maksymalnie 300 m n.p.m., a średnica rotora będzie wynosić maksymalnie 250m. Będą to największe elektrownie wiatrowe, jakie dotychczas budowano w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE:

Morska energetyka wiatrowa. W Europie rośnie na potęgę, co z Polską?

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno