zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Dobry klimat wokół projektów związanych z energetyką wiatrową na morzu sprzyja też miedzi

Strona główna > Archiwa wpisów > Dobry klimat wokół projektów związanych z energetyką wiatrową na morzu sprzyja też miedzi

Potencjał Bałtyku, jeśli chodzi o wiatraki, jest duży. Jeszcze do niedawna zakładano 10,4 GW zainstalowanej mocy, teraz mówi się już o 14 GW. Tymczasem rosnąca liczba farm wiatrowych oznacza coraz wyższe zużycie miedzi.

Projekt polityki energetycznej zakłada, że w 2030 roku na morzu byłoby zainstalowane 4,5 GW mocy wiatrowych, a w 2040 r. już 10,3 GW. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wskazuje jednak, mówiąc o trzeciej wersji projektu planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich, że jest szansa na minimum 14 GW mocy. Obecnie najbardziej aktywnym akwenem w Europie, jeśli chodzi o energetykę wiatrową, jest Morze Północne. Znajduje się tu 70 proc. mocy zainstalowanej morskiej energii wiatrowej w Europie (12,9 GW). Na drugim miejscy znajduje się Morze Irlandzkie z 16 procentami całkowitej mocy (2,9 GW). Trzecią pozycję zajmuje Morze Bałtyckie, gdzie zainstalowanych jest obecnie 12 proc. mocy (2,2 GW).

Coraz więcej chętnych na wiatraki na polskim Bałtyku

Eksperci wskazują, że potencjał Bałtyku jest bardzo duży. Obszar ten charakteryzuje duża wietrzność (9-10 metrów na sekundę) czyli warunki nieosiągalne w przypadku farm wiatrowych na lądzie. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli ministerstwa finansów, wydatki na rozwój farm wiatrowych w Polsce do 2040 roku mogą wynieść nawet 140 mld zł, ale Europejski Instytut Miedzi szacuje, że kwota ta powinna być znacznie wyższa. Równolegle będą musiały być bowiem prowadzone inwestycje w modernizację i rozbudowę sieci energetycznych, a także systemów magazynowania i zarządzania energią.

Jak wskazują eksperci Instytutu – produkcja farm wiatrowych może stać się kołem napędowym polskiej gospodarki – polski przemysł, który będzie dostarczał komponenty. Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, mówił w trakcie jednej z debat podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, że polski przemysł już od 2009 r. z sukcesem dostarcza komponenty do morskich farm wiatrowych w Europie Zachodniej. Krajowe przedsiębiorstwa dysponują odpowiednimi certyfikatami, są rozpoznawalne za granicą. W Polsce jest ok. 40 małych i średnich firm gotowych realizować dostawy komponentów w charakterze poddostawców dla większych podmiotów.

Morski wiatr napędzi zieloną gospodarkę w Polsce – analiza Europejskiego Instytutu Miedzi

Szacuje się, że jeśli do 2030 r. uda się zbudować na Bałtyku elektrownie wiatrowe o mocy 6 GW, polski PKB zyska z tego tytułu 60 mld zł. Jednocześnie na rynku pojawi się dodatkowych 77 tys. miejsc pracy. Na rozwoju farm wiatrowych na Bałtyku skorzystają też producenci miedzi. Miedź cechuje wysoka przewodność elektryczna i trwałość. Jest wykorzystywana do produkcji kabli, przewodów, urządzeń przemysłowych, silników elektrycznych, transformatorów, generatorów, baterii i systemów magazynowania energii. Szacuje się, że w przypadku morskiej energetyki wiatrowej potrzeba około 6 ton miedzi na 1 MW energii.

Morska Energetyka Wiatrowa. Polskie firmy mogą dostarczyć połowę komponentów dla offshore

Pierwsze farmy mają zgodnie z planem zostać przyłączone do sieci w 2025 roku. Uwzględniając oraz rozwój innych odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki, jak również trend związany z rozwojem elektromobilności, należy oczekiwać, że w perspektywie najbliższych lat popyt na czerwony metal będzie rosnąć.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.