zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Dostawcy energetyki wiatrowej będą zabiegać o wsparcie

Data
Tagi

W czwartek 17 listopada w Gdańsku, w siedzibie Stoczni Gdańskiej, z inicjatywy Fundacji na rzecz Energetyki Odnawialnej i Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, odbyło się spotkanie przedstawicieli przemysłu i energetyki, podczas którego uzgodniono deklarację Porozumienia na rzecz Polskiego Przemysłu Energetyki Morskiej.

Przedstawiciele blisko 30 firm i organizacji z sektora przemysłu morskiego, energetyki morskiej, energetyki wiatrowej, przemysłu stalowego i kablowego, zgodzili się, że rozwój inwestycji energetycznych na morzu, w tym zwłaszcza morskiej energetyki wiatrowej, może stanowić ogromną szansę dla stworzenia innowacyjnego, konkurencyjnego, potężnego polskiego przemysłu. W ich ocenie realizacja projektów energetycznych na morzu, pociągnie za sobą wzrost zapotrzebowania na stal, beton, miedź, a to przyczyni się także do wzrostu zamówień w polskim przemyśle hutniczym i cementowym, a w konsekwencji także na zwiększenie zapotrzebowania na węgiel.

Uczestnicy spotkania uzgodnili deklaracje porozumienia, do którego będą mogły przystąpić wszystkie firmy i organizacje utożsamiające się z określonymi celami współpracy.

Porozumienie Przemysłu Energetyki Morskiej zapowiedziało jednocześnie, że zwróci się w najbliższych dniach do Wicepremiera, Ministra Rozwoju i Finansów Mateusza Morawieckiego, a także Ministrów Energii i Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej o podjęcie dialogu, mającego na celu wypracowanie wspólnego programu rozwoju przemysłu i energetyki morskiej.

Uczestnicy spotkania przypomnieli jednocześnie, że najnowszy raport firmy McKinsey & Company wskazuje iż, sam rozwój morskich farm wiatrowych na polskich obszarach morskich może przyczynić się do 60 mld zł wpływu do polskiej gospodarki i utworzenia ponad 70 tysięcy nowych miejsc pracy.

Porozumienie na rzecz Przemysłu Energetyki Morskiej zapowiedziało również, że będzie prowadzić wspólne działania na rzecz ustanowienia stabilnych i korzystnych dla polskich inwestorów i przemysłu rozwiązań prawnych, tak aby do roku 2030 możliwe było wybudowanie w Polsce 6 GW morskich farm wiatrowych z polskich komponentów, budowanych przez firmy i statki działające na krajowym rynku.

W czwartkowym spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele: Stowarzyszenia Polskie Forum Przemysłu Offshore, Krajowej Izby Gospodarki Morskiej, Stowarzyszenia Zachodniopomorski Klaster Morski, Klaster Logistyczno-Transportowy Północ-Południe, Ms TFI MARS, GSG Towers, TELE-FONIKA Kable, Stocznia Gdynia, VISTAL Gdynia, Stocznia Remontowa “NAUTA”, Polski Rejestr Statków , LOTOS Petrobaltic, StoGda Ship Design & Engineering, Makromor, Polenergia, Baltex Energia i Górnictwo Morskie, Technical Ship Management, A Wind, PSEW, PTMEW, FNEZ.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno