zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Duński koncern energetyczny wybuduje morską farmę wiatrową bez subsydiów i rządowych gwarancji sprzedaży energii (PPA)

Strona główna > Archiwa wpisów > Duński koncern energetyczny wybuduje morską farmę wiatrową bez subsydiów i rządowych gwarancji sprzedaży energii (PPA)

Data
Tagi

Duński koncern energetyczny wybuduje morską farmę wiatrową, dzięki zabezpieczeniu przyszłych przychodów ze sprzedaży, za pomocą komercyjnej umowy, która została zawarta z przedsiębiorcą działającym w branży chemicznej

Przez Orsted, który jest duńskim liderem w budowie morskich wiatraków, została zawarta 10-letnia umowa dotycząca sprzedaży energii z Borkum Riffgrund 3 – farmy wiatrowej, która ma powstać na Morzu Północnym, w jego niemieckiej części. Według umowy produkowana energia będzie pochodzić z części wiatraków, które mają powstać dzięki tej inwestycji, a których łączna moc wyniesie 100 MW. Farma wiatrowa Borkum Riffgrund 3 ma mieć 900 MW całkowitej mocy. Produkcja energii ruszy w 2025 roku, a wiatraki staną w okolicy zrealizowanych już przez duńskiego lidera farm wiatrowych Borkum Riffgrund 1 i 2. Farmy te złożone są z kolejno 78 turbin Siemensa o jednostkowej mocy 4 MW oraz z 50 turbin MHI Vestas – każda o mocy 8 MW.

Morska Energetyka Wiatrowa. Polskie firmy mogą dostarczyć połowę komponentów dla offshore

Na odbywającej się w 2017 roku niemieckiej aukcji dla offshore, Orsted wystartowało po raz pierwszy z trzema projektami, z których zgłosili energię, a które złożą się w części na projekt Borkum Riffgrund 3. Podczas tego samego wydarzenia duńska firma zabezpieczyła prawo do realizacji trzech projektów, których łączna moc wynosi 590 MW. Są to West (240 MW), Borkum Riffgrund West 2 (240 MW), a także Gode Wind 3 (110 MW) – wszystkie zostały włączone do projektu Borkum Riffgrund 3. Pierwsze dwa zgłoszono przy stawkach wynoszących 0 EUR/MWh, a trzeci – 60 EUR/MWh. Jak zapewnia Orsted kontrakt na energię z Borkum Riffgrund 3 jest największą na ten moment korporacyjną umową CPPA (Corporate Power Purchase Agreement) na sprzedaż energii z morskich farm wiatrowych dla odbiorcy przemysłowego. Owym odbiorcą jest niemiecka firma Covestro, która działa w branży chemicznej. – Umowa z Covestro to pierwszy krok w kierunku zabezpieczenia stabilnych przychodów dla części energii produkowanej przez farmę wiatrową Borkum Riffgrund 3, która zostanie wybudowana bez subsydiów. Jednocześnie ta korporacyjna umowa PPA pokazuje, że morska energetyka wiatrowa może być pewnym źródłem zielonej energii dostarczanej w dużych ilościach wymaganych przez energochłonny przemysł – powiedział CEO działu offshore w Orsted, Martin Neubert. Według wyliczeń Duńczyków zrealizowanie tego projektu, nie wliczając zabezpieczeń przychodów będących umową CPPA, umożliwi użycie turbin wiatrowych nowej generacji, świetne warunki wiatrowe oraz zerowe koszty związane z wybudowaniem infrastruktury przemysłowej.

Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki

W 2018 roku duńska firma podpisała umowę na energię z powstającej na brytyjskiej części Morza północnego wielkiej morskiej farmy wiatrowej. W tym przypadku Ostred wystąpił jednak jako odbiorca. Spółka zawarła umowę z Innogy, niemieckim koncernem energetycznym, na podstawie której przez 15 lat będzie kupować energię z Trinton Knoll, morskiej farmy wiatrowej, której moc sięgnie 860 MW. Kiedy na początku następnej dekady zostanie uruchomiona, to stanie się jedną z największych morskich farm wiatrowych na świecie. Dodatkowo przez Innogy został zabezpieczony dla niej stały poziom przychodów, podczas przeprowadzanej w ubiegłym roku brytyjskiej aukcji. Zgłoszono ją przy stawce 74,75 GBP/MWh.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno