zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Duński Ørsted partnerem wybranym przez PGE do budowy morskich farm wiatrowych

Strona główna > Archiwa wpisów > Duński Ørsted partnerem wybranym przez PGE do budowy morskich farm wiatrowych

Data
Tagi

Umowa dotycząca współpracy przy 30 mld zł projekcie prawdopodobnie zostanie podpisana jeszcze w tym roku

22 października Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że podjęła decyzję o rozpoczęciu z Ørsted rozmów związanych ze sprzedażą 50 procent udziałów w dwóch projektach budowy morskich farm wiatrowych. Docelowe warunki współpracy mają zostać określone podczas rozmów. Prawdopodobnie umowa między podmiotami zostanie podpisana jeszcze przed końcem 2019 roku. Na Bałtyku, na wysokości Łeby, PGE planuje budowę dwóch morskich farm wiatrowych o mocy do 2545 MW. Na obszarze koncesji należącej do spółki celowej Elektrownia Wiatrowa Baltica-2 ma powstać farma o mocy 1500 MW i na obszarze Elektrowni Wiatrowej Baltica-3 – o mocy 1045 MW.

Morska Energetyka Wiatrowa. Polskie firmy mogą dostarczyć połowę komponentów dla offshore

PGE ma zamiar docelowo sprzedać po 50 procent udziałów w każdej z tych spółek cenowych, by realizować je z partnerem w formule joint venture. Decyzja ta wynika z tego, że PGE nie ma doświadczenia w morskiej energetyce wiatrowej, nazywanej również branżą offshore, a na dodatek będzie potrzebować finansowego wsparcia przy projekcie, którego wartość szacuje się na 30 mld zł. Rozwój tego typu projektów na Polskiej części Bałtyku mocno interesuje międzynarodowe koncerny, dlatego Polska Grupa Energetyczna otrzymała aż 13 ofert współpracy. Jednak o możliwym wyborze Ørsted przez PGE mówiło się już od jakiegoś czasu. Informację ten podbijał fakt, że polsko-duńska współpraca nie dotyczy jedynie wiatru, ale również gazu. Związane jest to z budową gazociągu Baltic Pipe, którą przygotowują operatorzy gazowych sieci przesyłowych naszego kraju i Danii. Gazociąg ma połączyć Polskę z Szelfem Norweskim.

Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki

Orlen również chce rozwijać na morzu swoje wiatraki i to w podobnej do PGE formule. Firma ma już niewielką listę partnerów, dlatego końcowa decyzja dotycząca wyboru jednego z nich zapadnie jeszcze w tym roku. Jednak to Polenergia rozwija najbardziej zaawansowany projekt offshore w Polsce. Spółka rozpoczęła wcześniej współpracę z norweskim Equinorem, znanym niegdyś jako Statoil.

 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.