zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

EEC Green w Katowicach. Bez miedzi nie ma nowoczesnej energetyki

Strona główna > Archiwa wpisów > EEC Green w Katowicach. Bez miedzi nie ma nowoczesnej energetyki

EEC Green to impreza towarzysząca szczytowi klimatycznemu COP24. European Copper Institute zaprezentował rolę miedzi i konieczność wdrażania rozwiązań dot. efektywności energetycznej. “Miedź jest ważnym elementem zmian energetycznych. Jest wykorzystywana w turbinach wiatrowych, fotowoltaice, pompach ciepła i samochodach elektrycznych” – mówił Bernard Respaut, dyrektor zarządzający. 

EEC Green to konferencja, gdzie w ciągu 2 dni zgromadzi się około 1000 uczestników – polityków, przedsiębiorców, szefów światowych korporacji, ekspertów czy dziennikarzy – tych, dla których zrównoważony rozwój to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów.  Konferencja rozpoczęła się od debaty na temat zrównoważonego rozwoju.

W drugiej sesji „Efektywna energia” uczestniczył Jerzy Buzek, poseł do Parmalentu Europejskiego, były przewodniczący PE, Bernard Respaut, dyrektor zarządzający European Copper Institute w Brukseli i Frédéric Faroche, dyrektor generalny Veolia w Polsce oraz Grzegorz Należyty, członek zarządu Siemens Polska, Robert Szczotka, dyrektor marketingu i sprzedaży ABB Polska oraz prowadząca debatę Agnieszka Skorupińska, adowkat w kancelarii CMS.

CZYTAJ: Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Uczestnicy dyskusji poruszyli takie kwestie jak zmiany we współczesnej energetyce, ich źródła, kierunki, efektywne modele na rynku energii, innowacje technologiczne w energetyce wytwórczej, w dystrybucji i przesyle, potencjał efektywności energetycznej, narzędzia gospodarowania zużyciem energii i rozwój odnawialnych źródeł energii jako megatrend.

Bernard Respaut, dyrektor zarządzający, European Copper Institute w Brukseli zaprezentował wykorzystanie miedzi w celu poprawy efektywności energetycznej oraz przedstawił różne przykłady, gdzie technologie i innowacje pomagają poprawić efektywność enegertyczną.

Rozwój OZE i zielonej energetyki napędza wzrost zużycia miedzi. Ten metal wykorzystywany jest m.in. dopaneli fotowoltaicznych, produkcji przewodów i kabli, elementów farm wiatrowych takich jak turbiny, systemy uziemień i przyłącza kablowe. Miedź jest wykorzystywana także w tradycyjnych autach spalinowych, jak i elektrycznych. Przykładowo w samochodzie spalinowym jest ok. 20 kg miedzi, a w elektrycznym już prawie 50-60 kg. Ze względu na rozwój elektromobilności do 2027 r. światowe zapotrzebowanie na miedź wzrośnie o 1,7 mln ton. Więcej na ten temat czytaj tutaj.

ZOBACZ TAKŻE: Rozwój OZE. Bez miedzi ani rusz

Szef European Copper Institute zaprezentował również działania instytutu na rzecz efektywności energetycznej, współpracę z różnymi organizacjami, także pozarządowami, w tym także na rzecz dekarbonizacji. Wskazał, że konieczne są dalsze działania w każdym zakresie elektryfikacji, tak aby kierować gospodarkę w kierunku coraz mniejszej emisyjności gazów cieplarnianych. Wskazał również na konieczność wprowadzania różnych zachęt przez rządy i samorządy, tak aby na przykład elektryfikacja transportu miała szerszy wymiar. Jako przykład podał Norwergię, gdzie po ulicach jeździ znacznie więcej aut elektrycznych niż w innych krajach.

Szef ECI Bernard Respaut zaprezentował również możliwości wykorzystania rozwiązań dot. efektywności energetycznej w ciepłownictwie i klimatyzacji (ogrzewaniu i schładzaniu), a także w zarządzania budynkami. To wszystko w połączeniu z innowacjami, daje wiele możliwości oszczędzania energii, co ma wpływ na efektywność energetyczną. Szef ECI podczas dyskusji na EEC Green podkreślił także konieczność wprowadzania zmian i zmniejszenia emisji w transporcie drogowym.

Efektywność energetyczna – dlaczego się opłaca?

Efektywność energetyczna przynosi, zarówno użytkownikom końcowym jak społeczeństwu, oszczędności energii i kosztów oraz obniża emisję CO2. Zmniejsza także zależność od importowanych paliw kopalnych i wspiera konkurencyjność krajowego przemysłu. Uwzględniając fakt, że miedź jest najlepszym dostępnym przewodnikiem elektryczności, działania na rzecz efektywności energetycznej są silnymi czynnikami stymulującymi rozwój rynku miedziochłonnych technologii w całym łańcuchu wartości miedzi, poczynając od wytwarzania energii elektrycznej, poprzez dystrybucję do aż do jej końcowego zużycia.

Europejski Instytut Miedzi ECI promuje efektywność energetyczną od roku 1998.

Niniejsza ocena oddziaływania obejmuje okres 2009-2018, w ciągu którego ECI prowadził szereg kampanii w następujących dziedzinach:

● Od 1998: Efektywność w projektowaniu produktów (transformatory sieciowe, kable elektroenergetyczne i przewody w budynkach, elektryczne silniki przemysłowe, systemy automatyki budynków).

● Od 2009: Efektywność w fazie użytkowania może znacznie różnić się od efektywności deklarowanej przez producentów i projektantów (7 lat przed aferą “dieselgate”).

● Od 2010: Systemowe podejście do efektywności energetycznej, np. przez wprowadzanie praktyk zarządzania energią (zarówno w budynkach jak w przemyśle) i  rozszerzenie zakresu minimalnych wymogów efektywności energetycznej z produktu na szerzej rozumiany system.

● Od 2012: Nowe modele biznesowe w zakresie efektywności energetycznej, ułatwiające wprowadzanie nowych technologii.

● Od 2012: Wskaźnik energii pierwotnej, jako bariera dla elektryfikacji.

● Od 2013: Elektryfikacja, jako rozwiązanie dla efektywności energetycznej.

ZOBACZ TAKŻE: Jak możemy wpływać na efektywność energetyczną systemów poprzez uregulowania prawne?

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.