zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Elektryczne autobusy od Rafako?

Strona główna > Archiwa wpisów > Elektryczne autobusy od Rafako?

Społka RAFAKO – specjalizująca się przede wszystkim w budownictwie energetycznym, zaprezentowała elektryczny autobus w wersji z pełnym wyposażeniem. Kolejnym etapem prac nad projektem mają być testy drogowe oraz homologacja. Rafako liczy, że pojazd mógłby w 2020 r. pojawić się u pierwszych klientów.

Prezentowany przez RAFAKO autobus jest przystosowany do przewożenia 53 osób, w tym 25 na miejscach siedzących. Może być on również budowany w wersji typowo miejskiej, z większą liczbą miejsc stojących, oraz w specjalistycznej wersji szkolnej. Autobus został zaprojektowany i wykonany od początku jako autobus z elektrycznym układem napędowym i zasilaniem bateryjnym. Spółka podkreśla, że baterie umieszczono w podwoziu pojazdu, co znacznie obniżyło środek ciężkości i poprawiło stabilizację toru jazdy a zarazem pozwoliło zachować niską podłogę w przestrzeni pasażerskiej. Zdaniem Rafako, ma to być innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu, wysokość autobusu wynosi tylko 3,2 m, co pozwoli mu wjeżdżać pod niemal każdy wiadukt w polskich miastach. Ponadto długość 8,5 m i szerokość 2,45 m umożliwiają mu swobodne poruszanie się w centrach miast.  Do napędu autobusu przewidziano dwa rodzaje trójfazowych silników synchronicznych o mocy ok. 140 kW o dużej sprawności – rzędu 96 proc., znacznie wyższej od stosowanych dotychczas rozwiązań.
Zobacz także:

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno