zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Energa OZE jako pierwsza wybuduje w Polsce instalację fotowoltaiczną na wodzie

Strona główna > Archiwa wpisów > Energa OZE jako pierwsza wybuduje w Polsce instalację fotowoltaiczną na wodzie

Data
Tagi

Energa została pierwszą grupą wdrażającą w Polsce technologię optymalizującą wytwarzanie zielonej energii, która polega na instalowaniu paneli fotowoltaicznych na wodzie

Spółka złożyła wniosek o wsparcie na wdrożenie tej inwestycji do programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Wsparcie dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce”. Pilotażowy, innowacyjny projekt pływających paneli fotowoltaicznych, który miałby powstać przy elektrowni wodnej w Łapinie, wzbudził zainteresowanie w sierpniu ubiegłego roku. Jako pierwsza spółka w Polsce, Energa OZE sprawdziła potencjał tego rozwiązania na niewielkiej instalacji o mocy jedynie kilku kW. Celem testów było potwierdzenie lub obalenie tezy, że w warunkach klimatycznych Polski przeniesienie paneli fotowoltaicznych na wodę spowoduje zwiększenie wolumenu wytwarzanej energii z OZE.

Panele słoneczne na wodzie? Pierwsze takie rozwiązanie w Polsce

Pilotaż miał służyć do zbadania wpływu zmieniających się warunków pogodowych na produktywność paneli. Trwało to 12 miesięcy i zakończyło się pełnym sukcesem. Pomimo tego, że warunki atmosferyczne w Polsce znacznie różnią się od miejsc, w których do tej poty były stawiane PV na wodzie (jak m.in. Korea Południowa, Japonia czy Chiny), to dzięki wersji testowej pływających paneli potwierdziło się, że zastosowanie u nas takiej technologii pozwala zwiększyć ilość wyprodukowanej energii elektrycznej.
Warto także wspomnieć, że panele na wodzie dają rozwiązanie problemom typowym dla fotowoltaiki, takim jak m.in. wzrost temperatury ogniw czy zabrudzenia osadzające się na ich powierzchni. Dzięki umieszczeniu instalacji na wodzie, moduły PV są lepiej chłodzone, co skutkuje zwiększeniem ich sprawności. Dodatkowo nad wodą unosi się o wiele mniej kurzu i pyłów, co przekłada się na zabrudzenie modułów, które jest znacznie mniejsze.

Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Aktualnie prowadzonych jest w Polsce wiele inwestycji w lądowe farmy fotowoltaiczne. Jednakże zapoczątkowane przez nas zagospodarowanie zbiorników wodnych otwiera nowe możliwości na zwiększenie produkcji energii odnawialnej w miksie energetycznym – powiedział prezes Grzegorz Ksepko, który kieruje Grupą Energa. Grupa Energa po raz kolejny wytycza nowy trend w krajowej energetyce. Złożeniem wniosku do NFOŚiGW spółka rozpoczęła pierwszy etap wdrażania innowacyjnej instalacji PV na wodzie. W sierpniu ubiegłego roku Energa zapowiadała, że jeśli wyniki pilotażu będą satysfakcjonujące, to przystąpi do realizacji tego projektu na większą skalę. I teraz dotrzymuje słowa. To już kolejna innowacja w dziedzinie odnawialnych źródeł energii, której Energa jest pionierem na skalę krajową.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.