zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Energa zmodernizuje oświetlenie uliczne na Kaszubach

Strona główna > Archiwa wpisów > Energa zmodernizuje oświetlenie uliczne na Kaszubach

Data
Tagi

Wchodząc w skład Grupy Energa spółka Energa Oświetlenie w połowie lipca 2016 r. rozpoczęła modernizację oświetlenia ulicznego w Kartuzach i 32 okolicznych miejscowościach na terenie tej gminy. Zakończenie prac planowane jest na koniec września 2016.

– Tej jesieni Kartuzy wraz z okolicznymi miejscowościami dołączą do grona miast oświetlanych za pomocą najnowocześniejszej i przyjaznej dla środowiska technologii LED. Nowe oświetlenie uliczne nie tylko poprawi bezpieczeństwo w gminie, ale także pozwoli na znaczne oszczędności zużycia energii oraz redukcję emisji zanieczyszczeń – podkreśla Dariusz Kaśków, prezes Energi.

Ponad dwa tysiące wysłużonych i energochłonnych lamp sodowych zostanie zastąpione energooszczędnymi oprawami LED o mocach od 49 do 74W. Zużycia energii elektrycznej w gminie, dzięki tej inwestycji, ma spaść o 50 procent, przez co miejscowości objęte modernizacją mają zaoszczędzić łącznie 625 MWh energii elektrycznej rocznie.

Jak zapewnia Energa choć nowe punkty świetlne będą miały niższą moc znamionową, dzięki zastosowaniu technologii LED, ich parametry oświetleniowe ulegną znacznej poprawie. Spółka podkreśla, że nowe oprawy oświetleniowe typu LED emitować będą światło o bardziej naturalnej barwie niż dotychczas emitowane przez lampy sodowe światło żółte.

Gmina Kartuzy to nie pierwsze miejsce, w którym Grupa Energa unowocześnia oświetlenie uliczne. W ostatnich latach Energa Oświetlenie zrealizowała takie projekty miedzy innymi w Bydgoszczy, Koszalinie i Hajnówce.

W Bydgoszczy wymieniono 7,3 tys. opraw na LED, w wyniku czego koszty energii elektrycznej zużywanej na oświetlenie miasta spadły o ponad 60 procent. Wartość prac sięgnęła ponad 20 mln zł i był to drugi pod względem wielkości ogłoszony w Polsce przetarg na wymianę oświetlenia ulicznego w ramach Programu SOWA. W Koszalinie, w ramach umowy zawartej z miastem, Energa Oświetlenie wymieniła 900 opraw na LED, dzięki czemu miasto oszczędza rocznie 600 MWh energii. Natomiast w Hajnówce, poza wymianą 470 opraw na LED, działania modernizacyjne objęły także uruchomienie i konfigurację nowoczesnego systemu zdalnego sterowania i monitoringu oświetlenia.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno