zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Energetyka i innowacje w Polsce. Coraz wyższe zapotrzebowanie na prąd wymusza zmiany

Strona główna > Archiwa wpisów > Energetyka i innowacje w Polsce. Coraz wyższe zapotrzebowanie na prąd wymusza zmiany

Pierwsza sieć przesyłowa zbudowana została na Światową Wystawę Elektrotechniczną w Frankfurcie nad Menem w roku 1891 przez niemiecki koncern AEG i szwajcarską firmę Oerlikon. Od tego czasu wiele się zmieniło w elektryce, energetyce i w sieciach przesyłowych. Rośnie też zapotrzebowanie na prąd – czytamy w “Pulsie Biznesu”.

Jak szacują eksperci, przez najbliższe 20 lat zapotrzebowanie (a także produkcja) na energię elektryczną na świecie rosnąć będzie o 1 GW na tydzień. Aby podłączać nowe moce do sieci w sposób możliwe przyjazny środowisku, potrzebne są odpowiednie technologie i ogromne inwestycje. Jak szacuje Międzynarodowa Agencja Energii, od dzisiaj do 2030 r. na rozwój sieci przesyłowej na świecie wydane zostanie 6 bilionów dolarów – czytamy w gazecie. Rosnące potrzeby związane ze zużyciem energii i jej transportem wymuszają rozwój innowacyjnych technologii w tej dziedzinie. 

W tej sytuacji warto postawić na smart grid. Tak określa się inteligentne sieci elektroenergetyczne, czyli takie, w których istnieje dwustronna komunikacja pomiędzy wszystkimi elementami składowymi sieci, jej odbiorcami, itp. Aby uniknąć różnego rodzaju awarii lub zmniejszyć ich dotkliwość, w systemach przesyłowych stosuje się systemy nadzoru, kontroli i akwizycji danych (SCADA). Pozwalają one szybko reagować na wszelkie nieprawidłowości w sieci. Tego rodzaju działania są podstawą konstruowania smart grid- wylicza “Puls Biznesu”.

Raport: „Stan i potrzeby rozwojowe sieci elektroenergetycznych w procesie transformacji niskoemisyjnej w Polsce

Przykładowo firma Energa-Operator na początku zeszłego roku rozpoczęła planowanie wdrożenia pilotażowej instalacji smart grid na Półwyspie Helskim. W Polsce opracowuje się także inne nowatorskie technologii, przeznaczone do zastosowania w energetyce. Spółka Asseco opracowuje rozwiązania informatyczne dla operatorów energetycznych — w 2016 roku stworzony przez nią system billingowy wdrożony został w Grupie Tauron oraz w Grupie ENEA. Jest to pierwsza taka scentralizowana baza w polskiej energetyce – wylicza gazeta.

Czytaj także: Raport DecarbEurope 2017: Łączenie technologii dla czystej przyszłości

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.