zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Energetyka w 2050 roku – wyzwania i strategie. Debata w zespole parlamentarnym

Strona główna > Archiwa wpisów > Energetyka w 2050 roku – wyzwania i strategie. Debata w zespole parlamentarnym

Data
Tagi

13 grudnia, podczas posiedzenia Zespołu Parlamentarnego Górnictwa i Energii, odbyła się niezwykle debata, której przewodnim tematem była „energetyka w horyzoncie roku 2050- wyzwania strategiczne”. Podkreślano zarówno kwestie przyszłego enenergy-mix jak i potrzeb rozwojowych polskiej gospodarki w otoczeniu europejskim i światowym.

W posiedzeniu udział wzięli m.in. Prezes Maciej Bando (URE), Dyr. Zbigniew Kubacki (Ministerstwo Energii), Dyr. Monika Morawiecka (PGE SA), prof. Jak Popczyk (Politechnika w Gliwicach), Prof. Konrad Świrski (Politechnika Warszawska), dr. Joanna Pandera (Forum Energii), Rafał Czaja (Stowarzyszenie na rzecz efektywności – ETA), mec. Dominik Strzałkowski, dr Marcin Popkiewicz (Instytut Spraw Obywatelskich), Włodzimierz Ehrenhard (Stowarzyszenie Energii Odnawilnej)

Wszyscy eksperci zgodzili się, że stoimy w obliczu rewolucji w energetyce i Polska powinna mieć swój znaczący udział w tych procesach.

Podczas dyskusji wskazywano na takie elementy prorozwojowe jak:
– wygaszanie systemów wsparcia
– budowanie elastyczności cenowej popytu
– zmiana koncepcji sieci elektroenergetycznej aby ułatwić do niej dostęp w sensie inwestycyjnym
– rozpraszanie energetyki (więcej źródeł rozproszonych w tym energetyko przemysłowej i OZE) jako element mobilizacji dla urynkowienia energetyki
– otwarcie możliwości dla „samozaopatrzenia” przez przemysł
– wprowadzanie taryf w oparciu o efektywność energetyczną
– umiejętne wprowadzanie energetyki prosumenckiej

ZOBACZ TAKŻE:

W 2016 r. w Polsce niższy udział OZE w zużyciu energii
Morawiecki: Dla przyszłych pokoleń chciałbym zadbać o alternatywne źródła energii

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.