Jak wskazuje Grzegorz Wiśniewski, Prezes IEO, w przypadku umów PPA najlepszy kontrahent dla wiatraków to ciepłownictwo, dzięki technologii „power to heat” oraz dużej zbieżności profili produkcji i zapotrzebowania na energię.
Eksperci wskazują, że sektor ciepłowniczy potrzebuje energii z OZE (zielone ciepło), w szczególności z gwarancją pochodzenia, co umożliwi wypełnienie wymagań pakietu zimowego, będąc jednocześnie możliwością najtańszego magazynowania nadwyżek produkcji energii elektrycznej z wiatraków w magazynach ciepła, także sezonowych.
Kogeneracja – zastosowanie i korzyści. Zobacz raport
Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa IEO, energetyka wiatrowa ma mocny imperatyw do zawierania umów na sprzedaż energii w formule PPA, a zawarcie przez farmę wiatrową umowy typu corporate PPA nie będzie mieć wpływu na uczestnictwo takiej farmy w systemie certyfikatowym i na możliwość otrzymywania przez nią zielonych certyfikatów.
W Polsce nadal znakomita większość energii elektrycznej wytwarzana jest z węgla, co oznacza, że jej ceny kształtowane są przez technologie węglowe. W ubiegłym roku, aby tylko ograniczyć się do czynników fundamentalnych, w związku ze wzrostem cen węgla kamiennego oraz kosztów uprawnień do emisji CO2 ceny energii elektrycznej poszły w górę.
Polecamy także: Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w sektorze energetycznym. Jak to osiągnąć?