zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Energetyka wiatrowa na morzu. Dyskusja na Kongresie Energetycznym

Strona główna > Archiwa wpisów > Energetyka wiatrowa na morzu. Dyskusja na Kongresie Energetycznym

Jaki jest potencjał energetyczny dla farm wiatrowych na Bałtyku? Jakie projekty morskiej energetyki wiatrowej mają szanse powstać w Polsce? Jak poradzić sobie z magazynowaniem energii? Dlaczego warto inwestować w odnawialne źródła energii? Na takie pytania odpowiadano podczas dyskusji panelowej “Energetyka OZE – potencjał i warunki rozwoju w Polsce”  podczas IV Kongresu Energetycznego we Wrocławiu.

Jednym z ważnych wniosków, które padły jest stwierdzenie, że Polska może sięgnąć po wiatr z Bałtyku, ale potrzebuje odpowiedniej legislacji oraz jasnej strategii rozwoju. A  inwestowanie w OZE warte jest podejmowanych wysiłków z kilku względów.

Czekamy na regulacje prawne, ustawę, która da nam ramy, podstawę do realizacji tego typu inwestycji – mówił Janusz Gajowiecki prezes PSEW, który akcentował konieczność powstania regulacji prawnych dla offshore. Mówił, że obecnie system wsparcia nie umożliwia bezpiecznego inwestowania w farmy wiatrowe na Bałtyku. Dlatego konieczne jest jak najszybsze stworzenie regulacji, także ze względu na to, że offshore daje spory potencjał (6 GW), który Polska jest w stanie uzyskać do 2030 roku. – Liczymy, że jest szansa przyjęcia tej inicjatywy przez rząd – podkreślał Janusz Gajowiecki.

Z kolei zdaniem prawnika Rafała Hajduka, partnera w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, specustawa nie rozwiąże wszystkich problemów. – Potrzebne jest uporządkowanie przepisów i stworzenie odpowiedniej strategii rozwoju – wskazał ekspert.

Z kolei Monika Morawiecka członek Rady Zarządzającej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej oraz dyrektor Departamentu Strategii PGE, podkreślała, że w tym temacie, mimo braku regulacji jednak sporo się dzieje. Wyjaśniła, że PGE także rozważa  inwestycje w offshore. Firma prowadzi badania dotyczące wietrzności, planowane są też badania geologiczne dna morskiego. Dodała, że spółka przygotowuje się na takie projekty. – Liczę, że legislacja będzie na ten czas, kiedy będzie faktycznie potrzebna. Wtedy podejmiemy ostateczne decyzje dotyczące inwestowania w sektor offshore – mówiła.

Polska powinna inwestować w OZE. Dlaczego?

Wskazała także, że nie można już podnosić argumentu, że OZE i farmy wiatrowe są drogie, choć taki był prezentowany przez lata. Dodała, że zobowiązania Polski dot. polityki klimatycznej, wzrastające ceny prądu, a także wyższe koszty energetyki konwencjonalnej oraz presja społeczna to czynniki, które  pchają nas w stronę rozwoju energii pochodzącej z energetyki odnawialnej.

Po pierwsze istnieje presja ze strony Unii Europejskiej  mówiła Monika Morawiecka z PGE. „Mamy obowiązkowy cel dot. polityki klimatycznej na 2020 rok i będą cele na 2030 rok. My Polacy, mamy taki charakter narodowy, że nie lubimy, jak się nam każe i budzi to reakcję obronną. Jednak to nie znaczy, że powinniśmy siedzieć bezczynnie. Będą nam patrzeć na ręce, choć nam się to nie podoba” – dodała.

Po drugie wskazała na presję ekonomiczną wywołaną przez dwa czynniki – pierwszy to ceny CO2, które sprawiają, że energetyka konwencjonalna jest coraz droższa. Drugi to coraz niższe koszty OZE. – „Już nie możemy podnosić argumentu sprzed lat, że energetyka odnawialna jest zbyt droga. W tej chwili koszty tej technologii spadły trzykrotnie” – podkreślała.

Wskazała także na presję społeczną. Coraz więcej osób jest zainteresowanych zakupem tzw. zielonej energii. Panelistka przywołała przykład klientów PGE, którzy są coraz częściej zainteresowani zakupem energii z OZE, a nie pochodzącej z konwencjonalnych źródeł energii.

ZOBACZ TAKŻE: Dąbrowski z ME: Polityka energetyczna gotowa jeszcze w tym półroczu

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.