zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Energia z pierwszej pływającej farmy wiatrowej na morzu

Strona główna > Archiwa wpisów > Energia z pierwszej pływającej farmy wiatrowej na morzu

Data
Tagi

Norweski koncern paliwowy Equinor i arabski fundusz Masdar podpisali umowę na sprzedaż całej generacji z pierwszej farmy wiatrowej na morzu, w której wiatraki nie są na stałe przymocowane do morskiego dna.

Pierwsza na świecie farma wiatrowa w technologii tzw. floating powstała u wybrzeży Szkocji, gdzie zainstalowano na pływających fundamentach pięć turbin, każda o mocy 6 MW. Waga każdej elektrowni wiatrowej sięga 12 tys. ton. Wysokość wynosi 253 metry, w tym długość zanurzonego fragmentu wieży sięga 78 metrów. Farma wiatrowa działa w odległości 25 km od szkockiego wybrzeża, na głębokościach sięgających 130 metrów, na obszarze 15 km2. Przeciętna prędkość wiatru w tym miejscu wynosi około 10 m/s. Farma wiatrowa rozpoczęła pracę pod koniec 2017 roku, a Hywind ma produkować w skali roku energię w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 20 tys. szkockich gospodarstw domowych. Inwestorem jest norweski koncern paliwowy Equinor, posiadający 75 proc. udziałów, który nad koncepcją pływających turbin pracuje od kilkunastu lat. Pozostałe 25 proc. udziałów w Hywind ma arabski fundusz Masdar.

Wiatr na morzu. Kolejny kraj mocno stawia na energetykę wiatrową

O podpisaniu umowy na odbiór całej produkcji z Hywind poinformowała firma Danske Commodities, która specjalizuje się w obrocie energią i która posiada kontrakty na odbiór generacji ze źródeł odnawialnych o łącznej mocy 5,9 GW. Umowa tzw. corporate power purchase agreement (PPA) na energię z Hywind została zawarta na okres 20 lat, a Danske Commodities będzie odpowiadać również za bilansowanie handlowe. Efekty przynosi przy tym strategia przyjęta przez Equinor. Norweski koncern paliwowy sfinalizował przejęcie Danske Commodities przed rokiem, wydając 400 mln euro. Equinor pracuje już nad kolejnymi projektami bazującymi na technologii “floating wind”.

Energetyka wiatrowa i ciepłownictwo – “Power to heat”, PPA

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.