zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Europejski Instytut Miedzi – inwestycje w sieci dystrybucyjne i przesyłowe, kluczem dalszego rozwoju polskiej gospodarki

Strona główna > Archiwa wpisów > Europejski Instytut Miedzi – inwestycje w sieci dystrybucyjne i przesyłowe, kluczem dalszego rozwoju polskiej gospodarki

Zgodnie z analizą Europejskiego Instytutu Miedzi (EIM) – bez odpowiednich inwestycji w sieci dystrybucyjne i przesyłowe, nie zapewnimy polskiej gospodarce właściwych warunków dalszego rozwoju.

Polska gospodarka rozwija się w coraz szybszym tempie, czego skutkiem jest m.in. rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jej zużycie w 2018 r. było wyższe o blisko 1,7% r/r. i osiągnęło historyczny poziom – niemal 171 TWh. Równocześnie krajowa produkcja energii elektrycznej spadła o blisko 0,3% w porównaniu do 2017 r. i wyniosła 165,3 TWh. W efekcie import netto energii elektrycznej do Polski również osiągnął najwyższy poziom w historii – 5,7 TWh. Tymczasem krajowy system energetyczny w dużej mierze opiera się na przestarzałej i niskoefektywnej infrastrukturze.

Czytaj: Magazynowanie energii. Istotny element wspierania przejścia na niskoemisyjny system energetyczny

Jak wynika z wyliczeń Biura Bezpieczeństwa Narodowego w czasie przesyłu „ginie” ponad 7 proc. wytworzonej energii. Generuje to straty w wysokości ponad 2 mld zł rocznie. Za generowanie strat w dużej mierze odpowiadają linie niskiego napięcia. Dodatkowo, efektywność energetyczną obniża zużycie krajowej infrastruktury, w tym głównie urządzeń, tj. stacji transformatorów. Choć pod tym względem Polska nie odbiega od krajów Europy zachodniej, to jednak tam wiek infrastruktury rekompensowany jest m.in. przez większe zagęszczenie sieci.

Jak wskazują eksperci EIM – rozwój nowoczesnej energetyki, w tym rozproszonej i odnawialnej, warunkowany jest rozwojem sieci elektroenergetycznej i budowy elastycznego systemu uwzględniającego, m.in. DSM, DSR, czy magazyny energii.

Zobacz: Innowacje niezbędne dla polskiej energetyki 

Kwestie dot. potrzeb rozwoju OZE, a w tym sieci energetycznych będą m.in. przedmiotem sesji “Jak OZE mogą uzupełnić miks energetyczny?” podczas Konferencji EuroPower.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno