Miedź jest jednym z kluczowy surowców dla nowoczesnej energetyki. Oparte na miedzi technologie zwiększają efektywność energetyczną w kluczowych obszarach, takich jak produkcja, przesył i magazynowanie energii ‒ z takim przesłaniem eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi uczestniczyli w 10. edycji jubileuszowego Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG).
– Europejski Instytut Miedzi aktywnie angażuje się w kluczowe inicjatywy, kształtujące przyszłości sektora energetycznego w Polsce oraz UE. Miedź stosowana jest bowiem w całym systemie energetycznym i odgrywa fundamentalną rolę w kontekście poprawy efektywności energetycznej, magazynowania energii oraz ochrony środowiska naturalnego. Polska, jako jeden z największych producentów miedzi na świecie, odgrywa w tym kontekście szczególną rolę – komentuje Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi.
Podczas EKG, Europejski Instytut Miedzi był m.in. partnerem sesji tematycznej „Odnawialne źródła energii – regulacje i rynek”. Podczas spotkania eksperci dyskutowali na temat: przyszłości rynku zielonej energii w Europie, optymalnego miks energii w UE do 2030, ram regulacyjnych w rozwoju OZE w krajach UE, technologii wytwarzania energii z OZE oraz przyszłości i kierunków rozwoju farm wiatrowych, a także społecznych i rynkowych aspektach „zielonej rewolucji” w energetyce. W panelu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Energii, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz reprezentanci polskich i międzynarodowych instytucji zaangażowanych w rozwój sektora odnawialnych źródeł energii.
Przedstawiciele Europejskiego Instytut Miedzi aktywnie uczestniczyli również w innych sesjach tematycznych oraz wydarzeniach towarzyszących Kongresowi, poświęconych rozwojowi sektora energetycznego w Polsce oraz UE. Instytut zorganizował także wystawę poświęconą zrównoważonej energii.
Europejski Kongres Gospodarczy odbył się w dniach 14-16 kwietnia 2018 r. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy przygotowali ponad 150 sesji tematycznych, w ramach których udział wzięło 900 prelegentów. Wśród 11,5 tys. gości znaleźli się unijni dygnitarze, kluczowi przedstawiciele polskiego rządu, krajowego i europejskiego parlamentu, ministrowie i wiceministrowie z Europy i świata oraz reprezentanci biznesu, eksperci i liderzy opinii.
Polecamy też artykuł Elektryczne auta napędzą rozwój infrastruktury.