Grupa Energa zbuduje nową farmę fotowoltaiczną PV Gryf, której moc sięgnie 19,83 MW
Farma powstanie obok obecnie budowanej farmy wiatrowej tej grupy, w gminie Przykona. W przypadku spółki Energa OZE jest to już kolejna inwestycja spółki w odnawialne źródła energii, która stanie na terenach zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego Adamów. Jak poinformowała grupa, projekt uzyskał pozwolenie na budowę. Farma fotowoltaiczna PV Gryf, będąca nowym projektem Energi, będzie zlokalizowana w gminie Przykona, w powiecie tureckim. Jej przyszła lokalizacja znajduje się niedaleko obecnie budowanej przez spółkę famy wiatrowej, której moc będzie wynosić 31 MW. Tak jak w przypadku famy wiatrowej, panele fotowoltaiczne farmy PV Gryf znajdą się na terenie, który niegdyś był kopalnią odkrywkową węgla brunatnego, a który aktualnie jest zrekultywowanym wyrobiskiem po niej.
Energa Wytwarzanie zmienia się w Energa OZE
Farma fotowoltaiczna PV Gryf ma mieć łączną moc zainstalowaną wynoszącą 19,83 MW. Jak podała Energa, według swoich przewidywań rocznie z 1 MW ma zostać wyprodukowanych 1000 MWh energii elektrycznej. Farma będzie złożona z 69 588 paneli PV. 13 listopada grupa otrzymała pozwolenie na budowę, natomiast projekt zyskał możliwość przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. Energa OZE złożyła wniosek, żeby projekt został przekwalifikowany do wzięcia udziału w tegorocznej aukcji OZE. Na ten moment trwają prace projektowe dotyczące wyprowadzenia mocy z PV Gryf. Kolejnym krokiem, który jest niezbędny, aby farma została uruchomiona, jest zyskanie pozwolenia na wybudowanie linii średniego napięcia (SN), co prawdopodobnie przypadnie na II kwartał 2020 roku. Fazę projektową inwestycji Energa OZE zleciła do realizacji spółce Energa Invest.
Litwini coraz mocniejsi na naszym rynku PV
– Stawiamy kolejny krok w realizacji sprawiedliwej transformacji energetycznej Polski poprzez budowę nowych obiektów OZE, zagospodarowując relatywnie trudne do wykorzystania tereny pokopalniane. W miksie wytwarzania Energa ma pełną paletę źródeł wykorzystujących energię wody, wiatru i promieniowania słonecznego. W grupie Energa moc zainstalowana we flocie wytwórczej, bazującej na odnawialnych źródłach energii, wynosi 38 procent. Jest to największy udział procentowy wśród dużych polskich grup energetycznych w produkcji energii elektrycznej z OZE, odniesionej do całego wolumenu wytwarzanej energii – komentuje pełniący obowiązki prezesa Energi, Grzegorz Ksepko. Na ten moment spółka Energa OZE ma dwie farmy PV, czyli PV Delta, która znajduje się niedaleko Gdańska, a jej moc sięga 1,63 MW oraz PV Czernikowo, wieś Wygoda, o mocy 3,77 MW. W przypadku grupy Energa farma PV Gryf będzie więc już trzecim obiektem tego typu, który jest w niej eksploatowany.