zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Farmy wiatrowe w Europie produkują około 1 TWh energii elektrycznej na dobę

Strona główna > Archiwa wpisów > Farmy wiatrowe w Europie produkują około 1 TWh energii elektrycznej na dobę

Data
Tagi

W ostatnich dniach dobowa produkcja energii elektrycznej w europejskich farmach wiatrowych sięga prawie 1 TWh – wynika ze statystyk stowarzyszenia WindEurope.

W poniedziałek farmy wiatrowe w Europie wyprodukowały w sumie 995 GWh energii elektrycznej, z czego 880 GWh pochodziło z farm lądowych, a 115 GWh z morskich. Dzięki produkcji na tym poziomie elektrownie wiatrowe zaspokoiły prawie 10 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Europie. Podobny wynik europejskie elektrownie wiatrowe osiągnęły we wtorek.

We wtorek wiatraki w Europie wyprodukowały 990 GWh energii (831 -farmy lądowe i 159 GWh – farmy morskie), co dało im 9,5-procentowy udział w europejskim miksie energetyczny tego dnia.

Najwięcej energii wyprodukowały farmy wiatrowe w Niemczech – 258,9 GWh, czego 89,2 GWh pochodziło z instalacji morskich. Kolejna w rankingu znalazła się Hiszpania 224,6 GWh (tylko lądowe farmy), a następna Dania – 70,7 GWh, czego 26,1 z farm na morzu.

W Polsce we wtorek produkcja energii elektrycznej z farm wiatrowych była na poziomie 26,9 GWh, co dało nam 11 pozycję w rankingu i 5 procentowy udział w miksie energetycznym.

Największy udział energia wiatrowa miała we wtorek w miksie energetycznym Danii, gdzie stanowiła 68,3 proc., na kolejnych pozycjach znalazły się Portugalia (38,9 proc.) i Hiszpania (30,3 proc.).

Istotny z punktu wiedzenie funkcjonowania systemów elektroenergetycznych wskaźnik wykorzystania mocy elektrowni wiatrowych, w przypadku lądowych farm był we wtorek na dość niskim poziomie i wynosił 26 proc., dla morskich farm był dwukrotnie wyższy.

W środę produkcja europejskich elektrowni wiatrowych spadała, do poziomu 892 GW, z czego 136 GWh pochodziło z morskich farm wiatrowych. Udział energetyki wiatrowej w miksie energetycznym w tym dniu był na poziomie 8,6 proc.. W Polsce w środę farmy wiatrowe wyprodukowały 30 GWh energii, co dało im 5,4-procentowy udział w strukturze wytwarzania.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.