zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Forum Energii o tym jak przygotować Polskę na wzrost OZE

Strona główna > Archiwa wpisów > Forum Energii o tym jak przygotować Polskę na wzrost OZE

Forum Energii przygotowało raport, w którym proponuje w jaki sposób krajowy system energetyczny powinien przygotowywać się do wzrostu produkcji z OZE i zwiększonej dynamiki wahań podaży energii KSE.

Eksperci Forum Energii podkreślają, że źródła odnawialne w Polsce i na świecie będą się nadal rozwijać, a motorem tego rozwoju będzie głównie spadek kosztów. Dlatego w ich ocenie system energetyczny trzeba przygotować na pracę źródeł zmiennych, tak aby bezpiecznie działał w sytuacji kiedy nie świeci słońce i nie wieje wiatr.

Na całym świecie obserwujemy dynamiczny wzrost OZE, szczególnie energetyki słonecznej i wiatrowej. W Polsce też możemy spodziewać się wzrostu ich zainstalowanej mocy. System energetyczny musi być na to przygotowany – mówi Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii. Jednocześnie w polskiej energetyce zachodzą poważne zmiany. Modernizacja systemu przesyłowego i planowane wyłączenia części elektrowni węglowych stwarzają okazję, by przygotować system na zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii – dodaje.

Eksperci międzynarodowej firmy doradczej Ecofys zaproponowali w raporcie wytyczne dla integracji OZE z KSE. Jak czytamy w opracowaniu, plany inwestycyjne energetyki w obszarach wytwarzania oraz przesyłu i dystrybucji energii muszą koniecznie uwzględniać rozwoju źródeł rozproszonych.

Jednocześnie według autorów raportu, system energetyczny musi być bardziej elastyczny, czyli aktywnie reagować na zmiany po stronie podaży i popytu. Podkreślają oni jednocześnie, że istotnym jest stworzenie mechanizmów finansowych do nagradzania elastyczności na rynku energii.

W ocenie twórców opracowania, konieczne jest też wspieranie elastyczności popytu i konsekwentne rozwijać mechanizm funkcjonującego już w Polsce mechanizmu DSR.

Eksperci z Ecofys zwracają uwagę w raporcie, że obecnie w Polsce sektory energii elektrycznej, ciepła i transportu działają oddzielnie, a ich łączenie ułatwi zagospodarowanie nadwyżek energii, kiedy elektrownie wiatrowe i słoneczne pracują z pełną mocą i w zaspokajaniu popytu, gdy nie wieje wiatr i nie świeci słońce.

Autorzy opracowania zaznaczają też, że Polska dysponuje własnym potencjałem w zakresie magazynowania ciepła. Jednocześnie może wykorzystać spadek kosztów technologii magazynowania energii elektrycznej. W ich ocenie technologie te będą zyskiwać na znaczeniu wraz ze wzrostem udziału zmiennych OZE w miksie energetycznym, ponieważ zapewniają bilansowanie i elastyczność systemu energetycznego.

Twórcy raportu podkreślają również, że by zintegrować OZE z systemem, trzeba też już teraz zaplanować rozwój OZE dostosowując system wsparcia do lokalnych warunków wiatru i nasłonecznienia. W innym razie może dojść do sytuacji, w której elektrownie wiatrowe będą powstawać tylko na północy Polski, a elektrownie słoneczne na południu. W ich ocenie w planowaniu rozwoju OZE należy także uwzględnić potencjał sieci.

W raporcie zwrócono też uwagę na kwestię połączeń transgranicznych i integrację z rynkami sąsiadującymi. Według ekspertów z Ecofys, zarówno dla Polski, jak i innych krajów, angażowanie się w europejską współpracę regionalną może przynieść korzyści w postaci sprawnej i stabilnej pracy systemu. Uważają oni, że obniży to koszty integracji większych mocy zmiennych źródeł energii odnawialnej.

Jak czytamy w raporcie, dla właściwej integracji źródeł OZE z systemem elektroenergetycznym, konieczny jest też rozwój rynków krótkoterminowych.


Czytaj również:

Jak będzie się zmieniał polski miks energetyczny

KE dofinansuje projekt badawczo-rozwojowy w zakresu integracji źródeł OZE z siecią

Integracja odnawialnych źródeł energii dużej mocy i wykorzystanie elektrycznych zasobników energii dużej pojemności

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.