zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Fotowoltaika ma dobrą passę

Strona główna > Archiwa wpisów > Fotowoltaika ma dobrą passę

Data
Tagi

Moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce rośnie jak nigdy przedtem

Patrząc w przyszłość, można się zastanawiać, czy natężenie działań zostanie utrzymane, ponieważ dalekosiężne plany od dłuższego czasu są na etapie zarysów i projektów. Ostatnie dane PSE pokazują, że moc instalacji fotowoltaicznych w Polsce niedługo osiągnie 1 GW, o ile już to nie nastąpiło. Nikt, oczywiście, nie kwestionuje projektu Polityki Energetycznej Państwa, który zakłada dotarcie do progu 20 GW w 2040 r., jednak potencjalne problemy mogą tkwić w szczegółach. W oczekiwanym przez KE Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu oraz w projektach PEP, rząd zarysował ścieżki przyrostu mocy PV.

Rozwój fotowoltaiki nie obejdzie się bez miedzi

Jak wskazywali już eksperci Europejskiego Instytutu miedzi,  ścieżki dla PV z KPEiK oraz PEP nie sa zbieżne. Projekt PEP zakłada ok. 900 MW w 2020 r., jednak wielkość ta jak wskazuja dane PSE jest już osiągnięta. Jeżeli źródła fotowoltaiczne dalej będą rosnąć w obecnym tempie, to na koniec przyszłego roku moglibyśmy osiągnąć ok. 2 GW, a jak wskazują eksperci zajmujący się zagadnieniami PV, przy maksymalnym wsparciu regulacyjnym – nawet 3 GW. Nadal nie wiadomo, jakie aukcje Ministerstwo Energii przygotuje na 2020 r. i ile z oferowanego wolumenu wsparcia trafi do fotowoltaiki.

Energia słoneczna. Zobacz raport

Horyzont kończy się na aukcjach tegorocznych, w których pomimo określenia wolumenów, również nie wiadomo, ile przypadnie fotowoltaice. W tym miejscu pojawia się pierwsza z poważnych barier regulacyjnych, ponieważ instalacje PV powyżej 1 MW muszą konkurować z wiatrakami w ramach tego samego koszyka. Jak wiemy fotowoltaika ciągle jest droższa, dlatego w praktyce dostanie to, z czego nie skorzysta na aukcjach energetyka wiatrowa. Jest mnóstwo przesłanek wskazujących na to, że nie będzie dużo projektów wiatrowych, gdyż w zeszłorocznej aukcji częściowo skonsumowano potencjał budowy. Walczenie z wiatrakami nie jest drogą do trwałego i zrównoważonego rozwoju fotowoltaiki. Technologie powinny się uzupełniać, dlatego warto byłoby zaprogramować wzrost PV w dłuższej perspektywie.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.