zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

GE w Wielkiej Brytanii przetestuje turbiny 12 MW

Strona główna > Archiwa wpisów > GE w Wielkiej Brytanii przetestuje turbiny 12 MW

GE Renewable Energy i brytyjska jednostka badawcza zajmująca się rozwojem technologii morskich farm wiatrowych ORE Catapult, podpisały pięcioletnią umowę w ramach której mają wspólnie pracować nad wdrożeniem turbiny o mocy 12 MW.

W ramach współpracy oba podmioty mają wspólnie pracować nad niedawno ogłoszonym przez GE projektem wdrożenia morskiej turbiny wiatrowej Haliade-X o mocy 12 MW oraz nad już istniejącą konstrukcją Haliade 150-6MW.

Obie jednostki mają być poddane zaawansowanym testom oraz być wykorzystane w programach demonstracyjnym w celu zwiększania ich wydajność i niezawodność. Testowanie odbędzie się w zakładzie badawczym ORE Catapult w Blyth.

Działania badawczo-rozwojowe będą obejmowały technologie chłodzenia, konwertery, warunki obciążenia dla elementów mechanicznych i elektrycznych, badania sieci i walidację projektu. Współpraca ta ma doprowadzi do ulepszeń technologicznych, które mają pomóc między innymi rozwinąć łańcuch dostaw dla morskich technologii wiatrowych w Wielkiej Brytanii.

Poza działaniami badawczo-rozwojowymi, umowa obejmuje również program inwestycyjny ze środków Innovate UK oraz European Regional Development Fund w kwocie 6 milionów funtów. W jego w ramach w zakładzie badawczym ORE Catapult w Blyth ma powstać system emulacji do badania wpływu wielkoskalowych turbin wiatrowych na sieć elektroenergetyczną.

GE w marcu GE, ogłosiło plan wdrożenia turbiny o mocy 12 MW, które mają być dostępne na rynku od 2021 roku. Turbina ma być umiejscowiona na wieży wystającej ponad poziom morza na 260 metrów i posiadać łopaty o długości 107 metrów. Tego typu turbina ma produkować średnio o 45 proc. więcej energii niż obecnie dostępne największe turbiny wiatrowe.

Obecnie na morskich farmach wiatrowych montowane są turbiny maksymalne mocy 8 MW, które dostarcza MHI Vestas. Firma ta prowadzi też prace nad turbiną o mocy ponad 9 MW. Ponadto kilku producentów zapowiada wprowadzenie na rynek turbin o mocy 10 MW.


Czytaj również:

Morska Energetyka Wiatrowa. Polskie firmy mogą dostarczyć połowę komponentów dla offshore

Morskie farmy wiatrowe przyszłością polskiej energetyki

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.