zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

GreenWay Polska: Pierwsze ultraszybkie ładowarki na A1 w 2019 roku

Strona główna > Archiwa wpisów > GreenWay Polska: Pierwsze ultraszybkie ładowarki na A1 w 2019 roku

Data
Tagi

GreenWay Polska podpisała właśnie umowę o współpracy z Gdańsk Transport Company, zgodnie z którą w 2019 roku na autostradzie A1 mają się pojawić ultraszybkie ładowarki do pojazdów elektrycznych o mocy do 350 kW.

Jak informuje GreenWay, prace nad budową stacji wyposażonych w ultraszybkie ładowarki do ładowania pojazdów elektrycznych są obecnie na zaawansowanym etapie.  Spółka ustalił z GTC dokładną lokalizację stacji i jest w trakcie opracowywania projektów. W toku są również niezbędne sprawy formalne, w tym procedury przyłączeniowe do OSD.

Na autostradzie A1 obok kilku ładowarek szybkich zamierzamy zainstalować także stacje ultraszybkie. Planujemy je głównie w miejscach skrzyżowań z innymi autostradami, a na odcinku A1 między Trójmiastem a Łodzią, na obu MOP-ach Malankowo zarządzanych przez Gdańsk Transport Company – mówi Rafał Czyżewski, prezes GreenWay.

Stacje ultraszybkiego ładowania, które zamierza uruchomić na A1 GreenWay mają obsługiwać do sześciu samochodów jednocześnie. Stacje tego typu składają się z jednostki głównej oraz kilku dystrybutorów energii, zaopatrzonych w przewody z wtyczką CCS.

Można powiedzieć, że jednostka główna to serce ultraszybkiej stacji – tłumaczy Damian Gadzialski, dyrektor zarządzający GreenWay Polska.  W niej znajduje się moduł mocy, system chłodzenia i rozdzielnia. Dystrybutory energii przypominać będą wyglądem obecne ładowarki szybkie, jednak w przeciwieństwie do nich, tak naprawdę ładowanie będzie odbywać się w jednostce głównej – tłumaczy dyrektor.

Całkowita moc ultraszybkiej stacji dochodzić będzie do 350 kW. Przy takiej mocy naładowanie baterii samochodu do przejechania 100 km ma trwać mniej 4 minut. Moc ma być rozdzielana między ładujące się na stacji samochody, a to ile mocy pobierze dany samochód i jak szybko się naładuje, zależeć będzie od jego baterii i systemu jej zarządzania.

CZYTAJ TAKŻE: Moc z magazynu

Jak zwraca uwagę GreenWay, samochody, które w pełni będą korzystać z ultraszybkich stacji ładowania, pobierając całą dostępną moc, jeszcze nie powstały. Pracują nad nimi koncerny samochodowe, a pierwszy model takiego samochodu pojawić się ma jeszcze w tym roku.

ZOBACZ RAPORT: Samochody elektryczne


Ustawa o elektromobilności podpisana przez prezydenta

W Europie powstanie sieć szybkich stacji ładowania samochodów elektrycznych

ACEA: W 2017 r. w UE zarejestrowano prawie 217 tys. samochodów elektrycznych

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.