zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Ustawa o elektromobilności podpisana przez prezydenta

Strona główna > Archiwa wpisów > Ustawa o elektromobilności podpisana przez prezydenta

W poniedziałek Andrzej Duda podpisał ustawę o elektromobilności – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Ustawa to krok w kierunku realizacji ambitnego planu rozwoju elektromobilności w Polsce. Zgodnie z ambitnymi założeniami premiera Mateusza Morawieckiego do 2025 roku po Polsce będzie jeździć milion aut elektrycznych.

Efektem tej ustawy ma być rozwój elektromobilności i zmniejszenie zużycia paliw kopalnych, a w dłuższym efekcie zmniejszenie emisji CO2. Rozwojowi elektromobilności w Polsce ma pomóc  m.in. stworzenie systemu zachęt do zakupu aut elektrycznych.

Co zmienia ustawa o elektromobilności?

Ustawa opracowana przez Ministerstwo Energii przewiduje szereg korzyści dla kierowców pojazdów elektrycznych, m.in. zwolnienie z akcyzy na zakup osobowych pojazdów elektrycznych i pojazdów napędzanych wodorem (a do dnia 1 stycznia 2021 r. również pojazdów osobowych hybrydowych, w których energia elektryczna jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania), możliwość poruszania się pojazdów elektrycznych po pasach drogowych dla autobusów, dodatkowe miejsca parkingowe, podwyższenie stawek odpisów amortyzacyjnych oraz zwolnienie z niektórych opłat – czytamy w komunikacie.

źródło: raport Decarb

ZOBACZ TAKŻE: Auta elektryczne w Europie. Kierunki rozwoju

Poza tym ustawa o elektromobilności daje też samorządom możliwość tworzenia stref czystego transportu. Wjazd do nich będą miały tylko auta o napędzie elektrycznym, wodorem i gazem ziemnym (ale pod pewnymi warunkami).

Dodatkowo ustawa przewiduje, że budynki użyteczności publicznej oraz budynki mieszkalne wielorodzinne (usytuowane w gminach o określonej wielkości) i związane z nimi stanowiska postojowe projektuje się i buduje, zapewniając moc przyłączeniową pozwalającą wyposażyć te stanowiska w punkty ładowania o mocy wskazanej w ustawie. Ustawa wprowadza obowiązek opracowania przez operatorów systemu dystrybucyjnego gazowego programu budowy stacji gazu ziemnego – czytamy dalej.

Jak pisał money.pl eksperci oceniają projekt ambiwalentnie. Z jednej strony wskazywali na korzyści z wprowadzenia tego typu przepisów, jednocześnie wytykając liczne błędy w ustawie.

CZYTAJ TAKŻE:  Raport: „E-mobilność: wizje i scenariusze rozwoju”

 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno