zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Hub energetyczny na Morzu Bałtyckim

Strona główna > Archiwa wpisów > Hub energetyczny na Morzu Bałtyckim

Operatorzy elektroenergetycznych systemów przesyłowych Niemiec – 50Hertz i Danii – Energinet, podpisali list intencyjny dotyczący morskiego hubu “Bornholm Energy Island” na Morzu Bałtyckim

Realizacja przedsięwzięcia “Bornholm Energy Island” ma umożliwić budowę na Bałtyku elektrowni wiatrowych o mocy ok. 2 GW. Projekt ma być kontynuacją dotychczasowej współpracy obu operatorów w ramach interkonektora Kontek i połączenia hybrydowego Kriegers Flak. Połączenie hybrydowe łączy sieci energetyczne obu krajów, jednocześnie integrując morskie farmy wiatrowe na jego trasie. Nowy projekt ma w pierwszej fazie połączyć Niemcy i Danię za pomocą interkonektora, do którego ma być doprowadzana energia elektryczna z morskich farm wiatrowych otaczających Bornholm.

Polska i sąsiednie kraje chcą przyspieszyć rozwój offshore

W kolejnych fazach planowana jest rozbudowa połączenia z innymi krajami przybrzeżnymi i morskimi farmami wiatrowymi na Morzu Bałtyckim. Zgodnie z obecnym planem Dania zamierza budować farmy wiatrowe około 20 km na południe i południowy zachód od Bornholmu. Mają być one połączone z morskim węzłem na wyspie kablami podmorskimi. Operatorzy podkreślają, że zaletą tego projektu w porównaniu z innymi planowanymi węzłami morskimi, na przykład na Morzu Północnym, jest to, że naturalna wyspa jest już dostępna. Umożliwia to sprawną i elastyczną budowę instalacji.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.