W roku 2017 koncern energetyczny Acciona, uruchomił projekt instalacji hybrydowej (elektrownia wiatrowa z bateryjnym magazynami energii), a obecnie zainstalował na wieży elektrowni wiatrowej zlokalizowanej w Hiszpanii elastyczne, organiczne panele fotowoltaiczne.
Instalację zrealizowano na farmie wiatrowej w Albacete w Hiszpanii – na jednej ze znajdujących się tam elektrowni wiatrowych, zainstalowano 120 elastycznych modułów fotowoltaicznych, które zajmują powierzchnię około 50 m2. Całkowita moc instalacji wynosi 9,36 kW i jest ona obsługiwana przez dwa falowniki, które umożliwiają przesłanie energii do sieci, z której zaopatrywane są systemy elektryczne turbiny wiatrowej. Co ważne, energia z systemu fotowoltaicznego nie będzie oddawana do sieci, ale posłuży do zasilenia systemów turbiny.
Takie podejście do OZE, umożliwia nam lepsze ich wykorzystanie, a tym samym wpisuje się w element budowania elastycznego systemu energetycznego – wskazuje Michał Ramczykowski, Prezes Zarządu Europejskiego Instytutu Miedzi.
Elastyczność i wydajność systemu energetycznego. Jak sterować popytem?
Jednoczesne wykorzystanie energii ze słońca oraz wiatru owocuje niezwykle wysoką efektywnością. Wynika to z faktu, że źródła te wzajemnie się uzupełniają, tj. zazwyczaj podczas upalnych dni ruchy powietrza są niewielkie, natomiast kiedy słońce zajdzie, wiatr się wzmaga. Stosunkowo często występują dni, podczas których zarówno z instalacji fotowoltaicznej i wiatrowej można uzyskać zadowalającą produkcję energii elektrycznej. Takie połączenie powoduje wzrost konsumpcji własnej generowanej czystej energii, co wpływa na krótszy czas zwrotu kosztów inwestycyjnych.