zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Hybrydowe podejście do OZE – wiatr i słońce

Strona główna > Archiwa wpisów > Hybrydowe podejście do OZE – wiatr i słońce

W roku 2017 koncern energetyczny Acciona, uruchomił projekt instalacji hybrydowej (elektrownia wiatrowa z bateryjnym magazynami energii), a obecnie zainstalował na wieży elektrowni wiatrowej zlokalizowanej w Hiszpanii elastyczne, organiczne panele fotowoltaiczne. 

Instalację zrealizowano na farmie wiatrowej w Albacete w Hiszpanii – na jednej ze znajdujących się tam elektrowni wiatrowych, zainstalowano 120 elastycznych modułów fotowoltaicznych, które zajmują powierzchnię około 50 m2. Całkowita moc instalacji wynosi 9,36 kW i jest ona obsługiwana przez dwa falowniki, które umożliwiają przesłanie energii do sieci, z której zaopatrywane są systemy elektryczne turbiny wiatrowej. Co ważne, energia z systemu fotowoltaicznego nie będzie oddawana do sieci, ale posłuży do zasilenia systemów turbiny.

Takie podejście do OZE, umożliwia nam lepsze ich wykorzystanie, a tym samym wpisuje się w element budowania elastycznego systemu energetycznego – wskazuje Michał Ramczykowski, Prezes Zarządu Europejskiego Instytutu Miedzi.

Elastyczność i wydajność systemu energetycznego. Jak sterować popytem?

Jednoczesne wykorzystanie energii ze słońca oraz wiatru owocuje niezwykle wysoką efektywnością. Wynika to z faktu, że źródła te wzajemnie się uzupełniają, tj. zazwyczaj podczas upalnych dni ruchy powietrza są niewielkie, natomiast kiedy słońce zajdzie, wiatr się wzmaga. Stosunkowo często występują dni, podczas których zarówno z instalacji fotowoltaicznej i wiatrowej można uzyskać zadowalającą produkcję energii elektrycznej. Takie połączenie powoduje wzrost konsumpcji własnej generowanej czystej energii, co wpływa na krótszy czas zwrotu kosztów inwestycyjnych.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.