zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Hybrydowy magazyn energii na Farmie Wiatrowej grupy ENERGA

Strona główna > Archiwa wpisów > Hybrydowy magazyn energii na Farmie Wiatrowej grupy ENERGA

Pod koniec 2019 r. oddany do użytku ma zostać hybrydowy magazyn energii na Farmie Wiatrowej Bystra, należącej do spółki Energa Wytwarzanie.

Jak mówił Wiceprezes Zarządu ENERGA SA Pan Jacek Kościelniak podczas ostatniego Forum Transformacji Energetycznej (Instytut był Partnerem Instytucjonalnym Forum), grupa realizuje konkretne działania w zakresie transformacji energetycznej m.in. w zakresie magazynowanie energii – najlepszym przykładem jest budowa magazynu hybrydowego na Farmie Wiatrowej Bystra. Budowa magazynu weszła już w ostatnią fazę i zaczął się montaż zestawów baterii w hali magazynowej.

W zakresie transformacji energetycznej przed Polską spore wyzwania

Produkcja energii z OZE w części uzależniona jest od warunków pogodowych, dlatego jak podkreśla ENERGA hybrydowy magazyn w Bystrej będzie składał się z dwóch zespołów baterii i będzie to największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z większych na świecie. W Bystrej gotowa jest już hala magazynowa o powierzchni 1200 m2, której budowa zakończyła się w połowie maja br. Kontenery z bateriami litowo-jonowymi do Polski trafiły drogą morską z Japonii, a kolejny krok to ich transport na farmę wiatrową. Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw tych specjalistycznych urządzeń wymaga znacznego doświadczenia i zaangażowania obu stron realizujących projekt. Należało przewidzieć wszelkie możliwe ryzyka, i to zarówno na morzu, jak i podczas spedycji lądowej. Można powiedzieć, że z taką operacją logistyczną mamy do czynienia po raz pierwszy w naszej spółce – mówi Anna Dutkowska, dyrektor zarządzający Energa Wytwarzanie. Jak wskazują przedstawiciele grupy ENERGA, zastosowanie na Farmie Wiatrowej Bystra magazynu energii elektrycznej pozwoli lepiej wykorzystać jej potencjał i podnieść niezawodność dostaw energii elektrycznej. Tego rodzaju magazyny mogą wkrótce stanowić znakomite rozwiązanie dla niestabilnej z natury rzeczy produkcji energii w OZE.

Magazynowanie energii. Istotny element wspierania przejścia na niskoemisyjny system energetyczny

Hybrydowy magazyn energii (ang. Battery Energy Storage System, BESS) na Farmie Wiatrowej Bystra będzie składać się z dwóch zespołów baterii: litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Jego docelowa moc to 6 MW, a pojemność 27 MWh. Władze spółki w najbliższych dniach spodziewają się dostaw baterii kwasowo-ołowiowych VRLA. A kolejnym etapem, jak wyjaśnia Anna Dutkowska, będzie zakończenie instalacji wszystkich akumulatorów i ich wyrównawcze doładowanie.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno