zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dofinansowana z programu „Mój prąd”?

Strona główna > Archiwa wpisów > Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dofinansowana z programu „Mój prąd”?

Data
Tagi

Rządowy fundusz wypłacający dotacje do paneli fotowoltaicznych z programu “Mój prąd” przekazał portalowi WysokieNapiecie.pl dane, z których wynika jakie instalacje słoneczne kupują Polacy i ile średnio płacą za 1 kW mocy

Do 6 grudnia 2019 roku, czyli przez pierwszych 100 dni obowiązywania programu „Mój prąd”, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdził blisko 13 tys. wniosków o dopłaty do instalacji fotowoltaicznych zamontowanych po 23 lipca tego roku.

Rozwój OZE. Bez miedzi ani rusz

Fundusz przeznaczy na wsparcie dla tych beneficjentów ponad 64 mln zł, a łączna wartość inwestycji zrealizowanych ze wsparciem Funduszu wyniosła prawie 333 mln zł. Za te pieniądze powstały instalacje solarne o łącznej mocy ponad 72 MW. Średnia instalacja fotowoltaiczna montowana w ostatnich miesiącach na dachu polskiego domu miała moc 5,6 kW i kosztowała 25,6 tys. zł (ok. 4600 zł/kW). Beneficjenci w zdecydowanej większości korzystali z maksymalnego poziomu subsydiów do instalacji, tj 5 tys. zł. Tę kwotę będą mogli jeszcze odliczyć od tegorocznego podatku dochodowego i w większości otrzymać w przyszłym roku zwrot kolejnych 3,7 tys. zł. Ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnej rodziny wyniesie więc 17 tys. zł (3000 zł/kW).

Rekord w fotowoltaice w 2018. PV w Polsce to już 490 MW

Instalacja o tej mocy, dzięki tzw. net-meteringowi, powinna pokryć całe zapotrzebowanie na energię domu jednorodzinnego (średnia wg GUS dla gospodarstw domowych na wsi to 2,5 MWh/rok i o kilkanaście procent mniej w mieście). Prosty okres zwrotu z tej inwestycji powinien wynieść siedem lat.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.