zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Integracja rynków europejskich- TGE o mechanizmie pozwalającym kupować energię w całej UE

Strona główna > Archiwa wpisów > Integracja rynków europejskich- TGE o mechanizmie pozwalającym kupować energię w całej UE

Towarowa Giełda Energii planuje uruchomienie mechanizmu pozwalającego kupować energię w całej UE, także w Hiszpanii i Portugalii, trwają prace  również nad uruchomieniem wtórego rynku mocy.

Dla portalu WNP podkreślił Piotr Listwoń – Wiceprezes Towarowej Giełdy Energii (TGE), że planowane jes uruchomienie w okolicach września-października 2019 r. projektu XBid, czyli rynku dnia bieżącego w formule crossbordering intraday. To jest bardzo duże wyzwanie dla TGE, Operatora Sieci Przesyłowej (PSE SA), izb rozliczeniowych oraz dla uczestników rynku.
Ma to być  inaczej działający rynek niż Rynek Dnia Następnego, gzdie handel odbywa się w formie aukcji organizowanych raz dziennie, gdzie uczestnicy rynku składają zlecenia kupna i sprzedaży, tworzy się krzywa popytu i podaży na tym rynku. Te wszystkie zlecenia są wysyłane do jednego systemu informatycznego i wychodzą wyniki.
Jak zaznaczył przedstawiciel TGE – XBid będzie funkcjonował jak system notowań ciągłych na giełdzie. Składamy zlecenie z jednej strony i oczekujemy odpowiedzi, czy nasze zlecenie łączy się z innym zleceniem na zintegrowanym rynku energii.

Rynek ten pozwoli  uczestnikom rynku zawierać transakcje nie tylko z sąsiadami, czyli tak jak dzisiaj przy wykorzystaniu połączeń transgranicznych między Polską a Szwecją i Polską a Litwą, ale również umożliwia uczestnikom rynku zawieranie transakcji chociażby z podmiotami z Hiszpanii czy Portugalii.

Przeczytaj także:
Raport „Energia Elektryczna dla Pokoleń”

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.