zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Jak wymienić piec i dostać dotację? Do wzięcia nawet 3 tys. złotych

Strona główna > Archiwa wpisów > Jak wymienić piec i dostać dotację? Do wzięcia nawet 3 tys. złotych

Dwieście tysięcy osób odwiedziło stronę PGNiG poświęconą dopłatom do pieców gazowych. Zastąpienie kopciuchów nowoczesnymi źródłami ogrzewania to temat palący, ale do tej pory rząd nie uruchomił ogólnopolskiego programu. Gdzie więc udać się po dopłaty do wymiany pieców?

Wydaje się, że dopłaty do wymiany pieców węglowych powinny być dostępne w całym kraju z ciągłym naborem wniosków. Takiego ogólnopolskiego programu nie ma. Lukę wypełniło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które kilka tygodni temu uruchomiło akcję „Dofinansowanie nawet do 3000 zł”.

Piec gazowy czy na paliwo stałe?

Rocznie w Polsce sprzedaje się ok. 160 tys. kotłów na paliwa stałe. W październiku 2017 roku weszło w życie rozporządzenie zaostrzające normy dla kotłów grzewczych do 500 kW. Ale urządzenia wyprodukowane przed 1 października można sprzedawać jeszcze przez miesiąc, do końca czerwca tego roku. W dodatku okazało się, że dziurawe przepisy pozwalają na kupowanie kopciuchów “wytwarzających ciepło wyłącznie na potrzeby zapewnienia ciepłej wody użytkowej”. Teraz przepisy będą poprawiane.

Część pieców mogłaby zostać zastąpiona przez mniej emisyjne kotły gazowe. Zainteresowanie zakupem nowego pieca gazowego jest duże i stale wzrasta,  szczególnie – jak podaje PGNiG – ze strony mieszkańców Małopolski, Śląska i Podkarpacia czyli z regionów, gdzie problem smogu jest szczególnie odczuwalny. Dużo pytań pochodzi od osób zainteresowanych wsparciem w ramach Karty Dużej Rodziny, które mogą uzyskać maksymalną kwotę dofinansowania – 3 tys. zł.

ZOBACZ TAKŻE: Rządowe sukcesy i porażki w walce ze smogiem. Czy taryfa grzewcza działa?

Atrakcyjność programu PGNiG polega na tym, że nie ma w nim konieczności przeprowadzania audytów energetycznych, zaciągania kredytów, wypełniania sterty papierów, a cała procedura jest w miarę szybka. W skrócie: należy kupić kocioł gazowy, a następnie z dowodem zakupu udać się do jednego z BOK. Podstawowym dokumentem jest oświadczenie, że dotychczasowe palenisko zostało trwale zlikwidowane. Do dowodu zakupu musi być dołączona faktura lub inny dokument potwierdzający, że kocioł gazowy rzeczywiście został zainstalowany przez uprawniony podmiot. Na koniec wymagane jest zawarcie umowy z PGNiG OD na dostawę paliwa gazowego przez 36 miesięcy.

Jednak wyższe dopłaty do wymiany pieców przyznają samorządy. Które dokładnie i jak wygląda proces? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

ZOBACZ TAKŻE:

Drożeją prawa do emisji CO2. Co to oznacza dla węgla?

Autobusy elektryczne. Dlaczego miasta na nie stawiają?

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno