zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Jaki jest potencjał potencjał fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO

Strona główna > Archiwa wpisów > Jaki jest potencjał potencjał fotowoltaiki w Polsce? Raport IEO

3,2 GW w fotowoltaice w 2020 roku to realny scenariusz mający oparcie w projektach – czytamy w raporcie “Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018” Instytutu Energii Odnawialnej.

Polski rynek fotowoltaiczny oparty jest na trzech modelach sprzedaży energii elektrycznej do sieci – system aukcyjny, system prosumencki, które są państwowymi instrumentami wsparcia oraz system autoproducenta biznesowego, który rozwija się na zasadach rynkowych – przypominają autorzy raportu IEO. Dodajmy, że rozwój PV jest konieczny, m.in. ze względu na to, że Polska powinna zrealizować zobowiązania międzynarodowe związane z uzyskaniem 15% udziału energii z OZE w zużyciu energii w 2020 roku.

ZOBACZ TAKŻE: Systemy fotowoltaiczne. Jak zwiększyć efektywność energetyczną?

Jak podkreślają autorzy raportu, inwestycje realizowane w ramach aukcji na energię z OZE zaczną wkrótce dominować na polskim rynku fotowoltaiki. Dotychczas odbyły się dwie aukcje na energię z OZE. Pierwsza pod koniec grudnia 2016 r., druga w czerwcu 2017 r. Łącznie w pierwszej aukcji, dla nowych instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych o mocy poniżej 1 MW, wygrały 84 oferty, w drugiej aukcji 352 (ponad 4 razy więcej). W efekcie aukcji pilotażowych do 2020 roku realnie powstanie ok 360 MW nowych mocy. Do końca maja br. wytwarzać energię zaczęło ok. 40 sztuk instalacji fotowoltaicznych (mniej niż połowa projektów z pierwszej aukcji) o łącznej mocy 27 MW.

Jaka będzie moc zainstalowana w fotowoltaice do 2020 roku?

Uwzględniając kolejne farmy fotowoltaiczne zrealizowane w systemie aukcyjnym do końca maja 2018 roku – łączna moc zainstalowana w PV wynosi ok.  300 MW, co daje 3,4% udział fotowoltaiki w polskim „miksie” OZE. W latach 2018/2019 fotowoltaika wyjdzie z niszy, zwłaszcza dzięki systemowi aukcyjnemu i już do końca 2020 roku może stać się jedną z wiodących technologii OZE pod względem mocy zainstalowanej, a system aukcyjny zmieni diametralnie dzisiejszy obraz branży fotowoltaicznej – wylicza Instytut Energii Odnawialnej. Czytaj cały raport IEO tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

Fotowoltaika i jej optymalizacja. Rola trwałości materiałów i efektywności energetycznej

Energia słoneczna. Rozwój fotowoltaiki nie obejdzie się bez miedzi

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno