zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

KGHM pracuje nad ładowarką z napędem elektrycznym

Strona główna > Archiwa wpisów > KGHM pracuje nad ładowarką z napędem elektrycznym

Data

KGHM Polska Miedź podpisała z Konsorcjum KGHM ZANAM i WB Electronics umowę na opracowanie prototypu napędzanej elektrycznie górniczej ładowarki.

Projekt o nazwie „Ładowarka z napędem elektrycznym bateryjnym do zastąpienia ładowarki typu LKP-0903 z napędem spalinowym w kopalniach KGHM Polska Miedź S.A.” ma charakter pracy badawczo-rozwojowej. Jego celem jest zaprojektowanie i wykonanie 10-tonowej ładowarki z napędem elektrycznym oraz praktyczne sprawdzenie maszyny w trakcie pracy w kopalniach Zagłębia Miedziowego.

W efekcie realizacji projektu ma powstać pierwsza w Polsce ładowarka kołowa o napędzie elektrycznym z pokładowym magazynem energii oraz pierwsza w KGHM ładowarka zasilana w ten sposób.

W ramach projektu planowane są też próby eksploatacyjne oraz pomiary, których celem będzie sprawdzenie, jak zmiana napędu – ze spalinowego na elektryczny – wpłynie zarówno na dyspozycyjność, efektywny czas pracy i wydajność ładowarki, jak i na obniżenie temperatury atmosfery w kopalni oraz ograniczenie emisji szkodliwych czynników. Według planów KGHM pierwsza w pełni elektryczna maszyna górnicza z bateryjnym układem napędowym pojawi się w kopalni KGHM w 2021 roku.

KGHM ZANAM ma już za sobą udane doświadczenia z elektrycznym napędem bateryjnym. Samojezdny wóz strzelniczy WS-172, który pracuje w kopalni Polkowice-Sieroszowice od lutego 2018 roku. W maszynie tej zastosowano bateryjny napęd modułowego urządzenia pompującego emulsyjny materiał wybuchowy do otworów strzałowych oraz układ sterowania koszem (podnoszona kabina operatora). Napęd bateryjny nie tylko ogranicza emisję spalin i ciepła do otoczenia, ale też eliminuje uciążliwe rozwijanie kilkudziesięciometrowego kabla elektrycznego i zmniejsza natężenie hałasu.


Czytaj również:

Elon Musk pokazał elektryczną ciężarówkę. Ujawnił też cenę

Miedź i kierunki jej rozwoju w 2018. Pięć ważnych trendów

 

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.