zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Kilkadziesiąt milionów dolarów na finansowanie rozwoju autorskiej technologii magazynowania energii

Strona główna > Archiwa wpisów > Kilkadziesiąt milionów dolarów na finansowanie rozwoju autorskiej technologii magazynowania energii

Japońska grupa Sumitomo Heavy Industries (SHI) zainwestowała w Highview Power 46 mln dolarów

Te pieniądze, jak podkreślają strony mają posłużyć do dalszej komercjalizacji technologii tzw. Liquid Air Energy Storage (LAES) wykorzystywanej w magazynach energii o nazwie CRYOBattery. Technologia rozwijana przez Highview Power może być odpowiedzią na potrzebę znalezienia efektywnego kosztowo i pewnego sposobu magazynowania energii odnawialnej.

Magazynowanie energii niezbędne dla dalszego rozwoju polskiej energetyki

Jak zaznaczają Japończycy, technologia może przyczynić się do przyspieszenia transformacji energetycznej. W instalacji CRYOBattery wykorzystującej technologię Liquid Air Energy Storage powietrze jest schładzane do temperatury niemal -200 st. C, gromadzi się je w postaci skroplonej, a w razie potrzeby można je zamienić w gaz napędzający turbinę. Brytyjska firma zapewnia, że to technologia tańsza niż bateryjne magazynowanie energii, a jej zaletą ma być żywotność instalacji, która może wynieść 30-40 lat. Baterie mogą  funkcjonować przez okres ok. 10 lat. Strony projektu zapewniają, że są w stanie dostarczyć magazyny o parametrach zaczynających się od 20 MW i 100 MWh, kończąc na jednostkach o mocy ponad 200 MW i pojemności 2 GWh. Żywotność takich magazynów na wynosić przynajmniej 30 lat. Highview Power szacuje, że koszt magazynowania energii w technologii LAES w okresie 10 godzin w systemie o mocy 200 MW i pojemności 2 GWh może wynosić około 110 funtów/MWh. Pierwszą na świecie przemysłową instalację magazynowania w technologii LAES firma Highview Power uruchomiła w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii.

Magazynowanie energii. Istotny element wspierania przejścia na niskoemisyjny system energetyczny

Instalacja posiada moc 5 MW i pojemność 15 MWh. Uruchomienie pełnoskalowej, komercyjnej instalacji zostało poprzedzone trwającymi kilka lat testami mniejszej instalacji o parametrach 350 kW/2,5 MWh.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.