GreenWay Polska postawi nowe ładowarki na wybranych Miejscach Odpoczynku Podróżnych (MOP) w Polsce.
W wyniku umowy podpisanej z GDDKiA, spółka wybuduje, a także będzie operatorem ogólnodostępnych punktów ładowania samochodów elektrycznych na MOP-ach przy A4 i S8. W maju 2019 r, na mocy wyników ogłoszonego w lutym przetargu GDDKiA, spółka GreenWay Polska została wyłoniona jako podmiot, który wyposaży aż 6 MOP przy autostradzie A4 i drodze ekspresowej S8 w ogólnodostępne punkty ładowania aut elektrycznych. Wszystkie stacje będą zlokalizowane na terenie MOP-ów I kategorii na odcinkach S8 Wrocław-Łódź oraz A4 Wrocław-Katowice. Na mocy podpisanej obecnie umowy GreenWay Polska będzie dzierżawił fragmenty nieruchomości, na których zlokalizowane są Miejsca Odpoczynku Kierowców i dostarczał na nich płatne usługi ładowania elektryków.
Ładowarki do aut elektrycznych na stacjach paliw. Wkrótce będzie ich więcej
Stacje wzdłuż tych tras mają szansę powstać w ciągu najbliższego roku, chyba że przedłuży się okres oczekiwania na przyłączenie do sieci energetycznej. Przetarg na dostarczenie usług ładowania obejmował w sumie 13 lokalizacji. GreenWay będzie obsługiwał największą ich liczbę. Będą to – przy autostradzie A4: MOP Krajków Południe, MOP Przysiecz, MOP Jankowice Wielkie i MOP Proboszczowice, a przy drodze ekspresowej S8: MOP Chojny i MOP Dąbrowa Wielka. Jak podkreśla GDDKiA – rozbudowa sieci ładowania samochodów elektrycznych o punkty na MOPach przy autostradach i drogach szybkiego ruchu to ważny krok w rozwoju elektromobilności w Polsce.
Rozwój elektromobilności. Dlaczego bez miedzi się to nie uda?
W połowie 2019 roku GreenWay Polska planuje zainstalować pierwsze w Polsce ultraszybkie ładowarki o mocy do 350 kW na autostradzie A1 na odcinku Grudziądz-Toruń na MOP Malankowo w obu kierunkach. Do tej pory spółka uruchomiła już 2 pierwsze stacje o mocy 50kW każda na MOP Olsze, również przy autostradzie A1. Obecnie w sieci GreenWay znajduje się aktualnie 145 stacji ładowania w Polsce.