zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców wytwarzających energię elektryczną w mikroinstalacjach

Strona główna > Archiwa wpisów > Kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców wytwarzających energię elektryczną w mikroinstalacjach

Data
Tagi

Możliwość korzystania z systemu opustów to nie jedyna korzyść dla wytwórców energii elektrycznej w najmniejszych instalacjach OZE

Ustawa przewiduje szereg korzyści i ułatwień dla posiadaczy mikroinstalacji. Wytwórcy energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w ramach aukcji kierowanej do nich mogą uzyskać coś więcej niż tylko wsparcie. Ustawa o OZE przewiduje dla nich możliwość korzystania z systemu opustów, zwanego również prosumenckim. Do tej pory z tego systemu mogły korzystać w zasadzie tylko gospodarstwa domowe. Dzięki ostatniej nowelizacji ustawy, od teraz mogą i również przedsiębiorcy. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się u przedsiębiorców, którzy posiadają np. spory dach, który może posłużyć do pokrycia go fotowoltaicznymi panelami.

Będzie więcej Prosumentów

System może przysłużyć się wtedy, kiedy latem instalacja fotowoltaiczna wyprodukuje nadwyżkę energii, którą będzie można wykorzystać zimą i tym samym zmniejszyć rachunek za prąd w tym okresie.  System opustów został stworzony wyłącznie dla tych jednostek wytwórczych, które są mikroinstalacjami. Jednak możliwość korzystania z tego systemu nie jest jedynym przywilejem, jaki został przewidziany przez ustawodawcę dla mikroinstalacji.  Do rozliczania energii w systemie prosumenckim wykorzystuje się współczynniki korygujące. Kiedy instalacja ma moc większą niż 10 kW energię rozlicza się w stosunku ilościowym 1 do 0,7 (energia wprowadzona do sieci i energia do pobrania z sieci w późniejszym okresie). Natomiast w sytuacji, gdy instalacja ma moc mniejszą niż 10 kW, rozliczana jest w stosunku ilościowym 1 do 0,8. Innym przywilejem wytwórców energii elektrycznej w mikroinstalacjach jest chociażby wytwarzanie bez koncesji. To niezaprzeczalnie spore ułatwienie dla nich. Na dodatek, mikroinstalacje nie potrzebują uzyskać wpisu do rejestrów, które prowadzi Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. To zupełnie przeciwnie do małych instalacji (mających moc większą niż 50 kW i mniejszą niż 500 kW), które przez ustawę OZE muszą uzyskać taki wpis zanim rozpoczną wytwarzanie energii. Jest to związane z przeprowadzeniem uproszczonego postępowania przypominającego postępowanie koncesyjne. Kolejnym przywilejem jest zmiana w zapisie ustawy o OZE dotycząca planowania i zagospodarowania przestrzennego. Według jej aktualnego brzmienia lokalizacja mikroinstalacji nie musi znajdować się jedynie na terenach produkcyjnych. Od teraz plan miejscowy, przewidujący możliwość lokalizacji budynków umożliwia lokalizację mikroinstalacji, chyba że według ustaleń będzie wprost zakazane umiejscowienie takich instalacji. Oznacza to, że nie tylko tereny, które zostały wprost przeznaczone na miejscowym planie na wytwarzanie energii odnawialnej lub tereny produkcyjne posłużą do umiejscowienia na nich mikroinstalacji, ale również obszary, na których znajdą się obiekty budowlane. Od teraz nie potrzebują również uzyskania pozwolenia na budowę mikroinstalacji. Jest tak dzięki zwolnieniu w przepisach w Prawie budowlanym obowiązku wobec urządzeń fotowoltaicznych, których zainstalowana moc elektryczna jest mniejsza lub równa 50 kW.

Czy inwestorzy z dużymi projektami PV mogą obniżyć oferowane ceny za energię?

W ciągu 30 dni od dnia, w którym zostanie złożone zgłoszenie lub wniosek o przyłączenie do sieci, operatorzy systemów energetycznych muszą dokonać przyłączenia mikroinstalacji, chyba że nie ma technicznych i ekonomicznych warunków do przyłączenia do sieci. Instalacje, które mają większą moc, zgodnie z ustawą muszą mieć wydane warunki przyłączenia przez operatorów systemów w ciągu 150 dni. Według przepisów ustawy o OZE sprzedawca zobowiązany, czyli największe spółki obrotu, które działają na terenie danego operatora systemu dystrybucyjnego, muszą zakupić oferowaną energię elektryczną, która została wytworzona z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji przez wytwórcę będącego przedsiębiorcą, co na ten moment jest alternatywą wobec systemu opustów. Cena, za którą sprzedawca zobowiązany zakupuje taką energie, wynosi 100 procent średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale ogłoszonej przez Prezesa URE.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.