Właściciele pojazdów elektrycznych, którzy korzystają z ładowarek GreenWay, od lutego przyszłego roku będą ładować baterie w swoich samochodach zieloną energią
Umowa z Tauron Sprzedaż doprowadziła do tego, że nie tylko do nowo przyłączanych, ale i obecnych, czyli wszystkich ładowarek GreenWay, które są zasilane bezpośrednio z sieci operatorów dystrybucyjnych, trafi certyfikowana energia, wytworzona w źródłach odnawialnych, głównie w małych elektrowniach wodnych. Według informacji podanych przez GreenWay Polska, największego krajowego operatora stacji ładowania samochodów elektrycznych, stopniowo będą wprowadzane zmiany związane z nowym rodzajem energii, która będzie wykorzystywana do zasilania aut elektrycznych.
Kolejne stacje ładowania samochodów elektrycznych w Polsce
Na pierwszy ogień pójdą istniejące ładowarki, które są bezpośrednio podłączone do sieci dystrybucyjnej Tauron Dystrybucja. Później GreenWay zasili zieloną energią stacje należące do innych dystrybutorów. Efektem tych zmian będzie to, że każda stacja, która jest bezpośrednio podłączona do sieci dystrybucyjnej, stanie się całkowicie „zielona”. Proces ten czeka również nowe stacje, o ile będą bezpośrednio przyłączane do sieci operatorów systemów dystrybucyjnych. Takie zastosowanie zostało już użyte w słowackiej części sieci Green Way. Wszystkie tamtejsze stacje ładowania wykorzystują zieloną energię, o ile są bezpośrednio podłączone do sieci dystrybucyjnej. – Czasem rodzaj energii użytej do zasilania elektryków jest podstawą ich krytyki. Kiedy jednak zmienia się miks energetyczny na rzecz energii czystej, argument ten traci na znaczeniu. Dlatego stopniowo dążymy do sytuacji, w której wszędzie, gdzie jest to techniczne możliwe, wszystkie nasze stacje podłączone bezpośrednio do sieci OSD będą miały zawarte umowy ze sprzedawcami oferującymi zieloną energię – oznajmił prezes GreenWay Polska, Rafał Czyżewski. Ładowarki GreenWay używające czystej energii będą specjalnie oznakowane. Klienci spółki dostaną również możliwość sprawdzenia w aplikacji mobilnej, skąd podchodzi zielona energia w poszczególnych ładowarkach.
Rozwój elektromobilności. Dlaczego bez miedzi się to nie uda?
W Polsce natomiast działa od 2016. W środkowym regionie Europy stanowi najintensywniej rozwijająca się sieć ładowania samochodów elektrycznych. Mają ponad 200 stacji ładowania, z czego w naszym kraju znajduje się mniej więcej 170. Większość z nich to stacje szybkiego ładowania, mające dużą moc. Jest częścią międzynarodowej grupy GreenWay, która zajmuje się obszarem elektromobilności. Od 2018 roku nie oferuje tylko ładowania, ale również usługi związane z budową i zarządzaniem infrastrukturą do tego przeznaczoną.