zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

ME: 59 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowej

Strona główna > Archiwa wpisów > ME: 59 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowej

Data
Tagi

59 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowej w naszym kraju – poinformował resort energii powołując się na wyniki badania przeprowadzonego w listopadzie 2017 r.

Wyniki badania, które udostępnia ME wskazują, że 59 proc. respondentów opowiada się za budową elektrowni jądrowej w Polsce. Z czego decydowane poparcie wyraża 25 proc. respondentów, co stanowi wzrost o 4 proc. w stosunku do 2016 r. Przeciwko tej inwestycji jest 35 proc. badanych, w tym zdecydowanie przeciw 16 proc. W porównaniu do 2016 r. odsetek zwolenników budowy elektrowni jądrowej w Polsce zmniejszył się o 2 proc.

Jak podkreśla ministerstwo na uwagę zasługuje fakt, że badanie wskazuje, iż 42 proc. respondentów zgodziłoby się na zlokalizowanie elektrowni jądrowej w swojej okolicy.

76 proc. badanych jest zdania, że budowa polskiej elektrowni jądrowej powinna zostać zrealizowana przy aktywnym udziale państwa. Taki sam odsetek społeczeństwa zgadza się na finansowe wsparcie państwa w celu zapewniania sprawnej realizacji inwestycji.

Wyniki badania wskazują, że 65 proc. Polaków uważa budowę elektrowni jądrowej – która jest niskoemisyjnym źródłem wytwarzania energii – za dobry sposób walki ze zmianami klimatu. Dla 67% respondentów realizacja tej inwestycji oznacza zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Z badania wynika, że temat budowy elektrowni jądrowej w Polsce jest ważny dla 71 proc. społeczeństwa. Ponad 73 proc. badanych słyszało o planach realizacji tej inwestycji w kraju. Udział osób poinformowanych o tym przedsięwzięciu jest wyższy niż w roku ubiegłym.

Jako źródło informacji o energetyce jądrowej Polacy najczęściej wskazywali Internet (39 proc.), a następnie telewizję (22 proc.) oraz prasę (15 proc.). Zdecydowana większość Polaków (90 proc.) dostrzega potrzebę kampanii informacyjnej poświęconej energetyce jądrowej.

Badanie opinii zostało realizowane przez ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku w listopadzie 2017 r. na reprezentatywnej próbie 2000 osób w wieku 15-75 lat.

W jednej z niedawnych wypowiedzi Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podkreślał, że elektrownia jądrowa może być sposobem na ograniczenie w Polsce emisji z energetyki. Jednak na razie nie wiadomo, czy i ile takich źródeł w Polsce powstanie.

Z dotychczasowych zapowiedzi rządu wynika, że decyzja odnośnie budowy elektrowni jądrowej w Polsce miała zapaść do końca 2017 roku. Jednak mamy już grudzień i w obliczu zmiany premiera trudno się spodziewać, że tak strategiczna decyzja zapadnie w najbliższych tygodniach.

W Programie Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) ze stycznia 2014 r. założono, że uruchomienie pierwszego bloku jądrowego w naszym kraju nastąpi w roku 2024. Jednak dziś wiadomo, że jeśli elektrownia miałaby powstać, to na pewno w późniejszym terminie.


IEO: Rządowy scenariusz zmian w miksie energetycznym oznacza zdecydowany wzrost cen energii

Jak będzie się zmieniał polski miks energetyczny

Bezpieczeństwo i interes ekonomiczny zdecydują o miksie energetycznym Polski

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.