zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

ME przed COP24: Polityka klimatyczna powinna uwzględniać konkurencyjność gospodarek świata

Strona główna > Archiwa wpisów > ME przed COP24: Polityka klimatyczna powinna uwzględniać konkurencyjność gospodarek świata

Ze stanowiska resortu energii wynika, że walka ze zmianami klimatu powinna mieć charakter globalnego i solidarnego wysiłku, który ma na uwadze konieczność zachowania konkurencyjności gospodarek krajowych i ich suwerenności w zakresie kształtowania miksów energetycznych. 

Realizacja celów polityki klimatycznej opartej o bilans zysków i strat oraz wykorzystywanie innowacyjnych technologii, w tym pozwalających na wykorzystanie paliw kopalnych w sposób bardziej efektywny i przyjazny środowiskowo (m.in. rozwój kogeneracji i czystych technologii węglowych) – to tylko niektóre z najważniejszych zapisów stanowiska resortu energii.

“Sukces COP24 wymaga powszechnego udziału wszystkich stron, nie tylko Unii Europejskiej (która sama nie zapobiegnie zmianom klimatu, odpowiadając tylko za ok. 10% globalnych emisji). Oczekuje się, że strony negocjujące wykażą się dojrzałym podejściem do polityki klimatycznej” – czytamy w stanowisku.

CZYATJ TAKŻE: Porażający rachunek za smog. 30 mld rocznie i 19 tys. zgonów 

Resort podkreśla też, że Polska jest przeciwna podwyższaniu przyjętych przez Unię celów redukcji emisji CO2.

“Będzie to  miało negatywny  wpływ  na  sektor  elektroenergetyczny, jak i całą polską gospodarkę. Należy zaznaczyć, że spowodowałoby to dalszy wzrost cen energii elektrycznej, a co za tym idzie mogłoby doprowadzić do wzrostu ubóstwa energetycznego, ucieczki przemysłu, w tym energochłonnego, poza Polskę i UE, a także wzrostu bezrobocia” – czytamy dalej.

Resort energii zauważa również, że dla „niektórych państw ścieżka osiągnięcia celów redukcji emisji w wymiarze krajowym w długofalowym horyzoncie będzie znacznie mniej dotkliwa w porównaniu do szeregu pozostałych państw. Powinno to być w znacznym stopniu brane pod uwagę przy tworzeniu strategii klimatycznej.”

W stanowisku podkreślono też rolę rozwoju elektromobilności oraz konieczność wdrażania nowoczesnych technologii, które pomogą wzmóc pro-ekologiczny rozwój.  Jednym z jego warunków jest zrównoważenie emisji CO2, z pochłanianiem dwutlenku węgla  przez  ekosystemy,  tak  aby  powstrzymać  wzrost,  ustabilizować, a następnie zmniejszać koncentrację CO2 w atmosferze.

ZOBACZ TAKŻE:

Przed szczytem klimatycznym COP24. Świadomość Polaków dot. środowiska jest wciąż niewielka

Dlaczego Polska powinna inwestować w OZE? “Jest kilka powodów”

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.