zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Miedź i srebro z polski napędzą elektromobilność

Strona główna > Archiwa wpisów > Miedź i srebro z polski napędzą elektromobilność

W Polsce zarejestrowanych jest obecnie ok. 3 tysiące samochodów elektrycznych. Ta liczba w ciągu następnych lat ma zostać znacznie zwiększona, m.in. dzięki rządowemu projektowi rozwoju elektromobilności oraz Funduszowi Transportu Niskoemisyjnego – bezpośredniemu narzędziu wsparcia.

Zgodnie z informacjami m.in. ze spółki Electromobility Poland, na polskie drogi trafić mają nie tylko samochody elektryczne od zagranicznych producentów, ale także rodzimy produkt, za stworzenie którego odpowiada właśnie spółka ElectroMobility Poland. Ma ona przygotować projekt typowo miejskiego samochodu elektrycznego, który zgodnie z informacjami na jednym ładowaniu ma przejechać co najmniej 150 kilometrów. Jak wskazuje Ministerstwo Energii oraz eksperci związani z branżą – realizacja projektu polskiego samochodu elektrycznego to szansa dla krajowych potentatów przemysłowych. Na tym polu wyróżnić może się zwłaszcza KGHM – największy  w Polsce producentem miedzi i srebra – surowców potrzebnych przy produkcji pojazdów elektrycznych.

Auta elektryczne – Raport

Powyższe metale znaleźć można praktycznie w każdej instalacji elektroenergetycznej, jednak samochody zasilane prądem potrzebują ich szczególnie dużo.
Jak wskazuje analiza Europejskiego Instytutu Miedzi – w samej baterii takiego pojazdu znaleźć można ponad 30 kg miedzi i jest ona jednym z kluczowych materiałów używanych przy produkcji aut elektrycznych (silniki, baterie, okablowanie, także w stacje  ładowania). Według szacunków Europejskiego Instytutu Miedzi do 2027 roku światowe zapotrzebowanie na ten surowiec wzrośnie o 1,7 mln ton.

Boom na auta elektryczne – dobra wiadomość dla miedzi

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno