zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Miedź metalem przyszłości. Oto przyczyna

Strona główna > Archiwa wpisów > Miedź metalem przyszłości. Oto przyczyna

Data
Tagi

Miedź jest postrzegana przez inwestorów jako wskaźnik kondycji ekonomicznej na rynkach, jej cena spada, gdy przemysł i budownictwo zaczynają się kurczyć, rośnie gdy rynki te przeżywają rozkwit – zauważa agencja Bloomberg.

Miedź jest także zwana metalem przyszłości. Nic dziwnego, że Chiny tak mocno na nią stawiają. Jednym z powodów jest rozwój elektromobilności i to, że do produkcji samochodów z napędem elektrycznym  wymagane jest  3-4 razy więcej miedzi niż w przypadku tradycyjnych aut.

Chiny bez wątpienia są jednym z największych i najbardziej dochodowych rynków dla elektromobilności. Dodatkowo Pekin pracuje nad ograniczeniami i w przyszłości zakazem sprzedaży aut  spalinowych – zauważa z kolei Financial Times. To dałoby Chinom możliwość wejścia do grona krajów, które kładą największy nacisk na rozwój  aut elektrycznych. Należą do nich Niemcy, Francja, Norwegia, Wielka Brytania i Indie. Dodatkowo w tych krajach w ciągu 25 lat planowane jest wprowadzenie całkowitego zakazu produkcji aut spalinowych.

Ze względu na ogromne rozmiary rynku chińskiego taki ruch na pewno ucieszyłby największych potentatów miedzi na świecie oraz inwestorów stawiających także na inne metale niezbędne przy produkcji e-aut (kobalt, lit i nikiel).  Jak prognozuje Bloomberg New Energy Finance, BEV będą stanowić 54 procent sprzedaży wszystkich nowych samochodów do roku 2040. Może to mieć ogromny wpływ na ceny miedzi w ciągu najbliższych 10 lat i więcej. Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Miedzianego, popyt powinien przyspieszyć z 185 000 ton do 1,74 miliona ton w 2027 na rok – podaje Bloomberg.

ZOBACZ TAKŻE:

ElectroMobility Poland sprawdziła czego oczekują kierowcy od polskiego samochodu elektrycznego

Samochody spalinowe będą stopniowo wypierane przez auta elektryczne

Prawie 12 proc. Polaków realnie rozważa zakup samochodu elektrycznego

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno