zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Ministerstwo Klimatu chce przyjęcia specustawy offshorowej do końca roku

Strona główna > Archiwa wpisów > Ministerstwo Klimatu chce przyjęcia specustawy offshorowej do końca roku

Jak informuje szef resortu – Michał Kurtyka, Ministerstwo Klimatu dąży do tego, aby ustawa offshore o wspieraniu morskiej energetyki wiatrowej została przyjęta do końca bieżącego roku.

Zdaniem Ministra Klimatu w procesie transformacji energetycznej Polski, gaz powinien być paliwem przejściowym, a docelowo regulacyjnym, który miałby wspierać działanie instalacji odnawialnych źródeł energii, w szczególności morskich farm wiatrowych. Minister zaznaczył również, że “w kontekście transformacji energetycznej i rozwoju OZE” kluczowym wyzwaniem jest zapewnienie stabilności systemu energetycznego.

Celem Ministerstwa Klimatu jest, aby uchwalenie tzw. specustawy offshore’owej nastąpiło do końca roku. Ustawa jest istotna w kontekście znaczenia instalacji dla sprawności systemu energetycznego. Spośród wszystkich typów instalacji OZE, farmy wiatrowe na morzu w największym stopniu to gwarantują. Na ten moment, projekt specustawy znajduje się na etapie konsultacji.

Projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (Offshore) został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji 

Polska popiera osiągnięcie neutralności klimatycznej przez Unię Europejską do 2050 roku, a Ministerstwo Klimatu pracuje nad opracowaniem strategii zeroemisyjności w kontekście transformacji polskiego sektora energetycznego. Wszystko zależy jednak od dostępności kapitału na transformację energetyczną oraz zapewnienia utrzymania konkurencyjności przemysłu i akceptacji społecznej.

Obecnie, Ministerstwo przygotowuje założenia polityki energetycznej kraju na najbliższe 20 lat i planuje, aby ostateczna wersja Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku ujrzała światło dzienne do końca tego roku. Minister Kurtyka zwrócił jednak uwagę, że sytuacja związana z epidemią koronawirusa  może wymusić zmianę niektórych założeń PEP 2040.

Kurtyka poinformował również, że resort pracuje też nad projektem ustawy wdrażającej dyrektywę UE w sprawie tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producentów odpadów i zapowiedział, że w trakcie wakacji skieruje ją do konsultacji. Zgodnie z rozszerzoną odpowiedzialnością producenta, określoną w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE w sprawie odpadów, odpowiedzialność producenta za produkt zostaje przedłużona do końca cyklu życia produktu.

Kiedy węgiel przestanie dominować w polskiej energetyce?

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.