W wygłoszonym we wtorek expose premier Mateusz Morawiecki przyznał, że węgiel jest podstawą naszej energetyki i rząd nie chce z niego rezygnować. Jednak zastrzegł, że trzeba zadbać też o rozwój alternatywach źródeł energii.
Premier przypomniał, że węgiel jest podstawą naszej energetyki i rząd nie chce z niego rezygnować. Mówił, że to ważne dla Śląska, Zagłębia, ale również dla całej Polski. Szef rządu zapowiedział długofalowe reformy, które mają doprowadzić do tego, że województwo śląskie stanie się także zagłębiem nowych technologii.
Dla naszych przyszłych pokoleń chciałbym zadbać, by również alternatywne źródła energii mogły się w Polsce swobodnie rozwijać. Nie w imię ideologii, a tam, gdzie jest to uzasadnione ekonomicznie i przyniesie Polakom korzyść, a nie koszty – zaznaczył premier.
Jak tłumaczył tym celu wykorzystywane będą zasoby natury, jakie daje położenie geograficzne Polski. Według premiera warunkiem suwerenności jest bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Premier zaakcentował w swoim wystąpieniu również konieczność walki o czyste powietrze w Polsce. Szef rządu pokreślił, że czyste powietrze to wyzwanie cywilizacyjne i miara tego, czy Polska jest naprawdę dojrzałym krajem.
Powietrze, woda, ziemia przecież nie należą tylko do nas, należą też do przyszłych pokoleń. I to, w jakim stanie zostawimy je naszym wnukom wystawi nam świadectwo – mówił premier Morawiecki.
Szef rządu zaznaczył, że nie wszystkich stać na czystsze paliwo, dlatego program walki ze smogiem to wsparcie najuboższych, których nie stać dziś na ocieplenie domu, wymianę okien czy drzwi i nietrujące paliwo. Zadeklarował, że rząd pod jego kierownictwem chce zlikwidować ubóstwo energetyczne i poprawić jakość życia wszystkich Polaków.
Po desygnowaniu Morawieckiego na premiera część ekspertów sugerowała, że rząd pod jego kierownictwem może wymusić szybszą modernizację polskiej energetyki. Przypominano miedzy innymi, że tzw. Plan Morawieckiego, czyli przygotowana w resorcie rozwoju Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju, zawiera miedzy zapisy o kontynuacji prac nad programem jądrowym w Polsce, dywersyfikacji źródeł energii oraz zmniejszeniu wpływu energetyki na środowisko. W Strategii mowa jest również o planie budowy inteligentnej sieci elektroenergetycznej w Polsce oraz rozwoju elektromobilności i budowie energetyki rozproszonej.
Czytaj również:
Energetyka chce przekonać Morawieckiego do morskiej energetyki wiatrowej
Polska polityka energetyczna do 2040 roku. Kiedy powstanie projekt?