Politechnika Gdańska otwiera podyplomowe studia z zakresu morskiej energetyki wiatrowej
Jest to wspólna inicjatywa Politechniki oraz Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, studia będą prowadzone przez Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Jak podkreśla Mariusz Witoński, Prezes PTMEW, czeka nas prawdziwy boom zainteresowania energetyką odnawialną w tym offshore w Polsce. Przed Polską najpewniej kilkunastoletni okres olbrzymich inwestycji w morskie farmy wiatrowe, który wymagać będzie przygotowania kadr do tworzenia i obsługi tego typu obiektów.
Morska Energetyka Wiatrowa. Polskie firmy mogą dostarczyć połowę komponentów dla offshore
PTMEW oszacował, że w Polsce w ciągu najbliższych 15 lat pracę w tym sektorze znajdzie kilkadziesiąt tysięcy osób. Proponowane studia potrwają dwa semestry, a ich wykładowcami będą wykładowcy z Politechniki oraz eksperci z firm specjalistycznych. Oprócz wiedzy związanej z projektowaniem i eksploatacją farm wiatrowych, ich tematyka obejmie między innymi prawne aspekty działania takich konstrukcji. Pierwsza grupa słuchaczy to około 40 osób. Jak podkreślają przedstawiciele Politechniki, uruchomienie pilotażowej edycji studiów na tym kierunku związane jest bezpośrednio z oczekiwanym w najbliższych latach intensywnym rozwojem rynku morskiej energetyki wiatrowej
w Polsce. W projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku przewidziano realizację morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 10 GW (14 GW w planie zagospodarowania obszarów morskich), co czyni z Polski potencjalnego lidera branży w Europie.
Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki
Inwestycja w ten sektor energetyki dodatkowo uzasadniona jest dobrze rozwiniętym w Polsce łańcuchem dostaw dla branży offshore wind, realizującym zlecenia dla projektów morskich farm zlokalizowanych na rynkach zagranicznych, włączając w to budowę światowej klasy jednostek pływających służących do budowy i obsługi farm wiatrowych na morzu, specjalistyczne konstrukcje stalowe, osprzęt elektryczny czy usługi badawczo-pomiarowe.