zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Morska energetyka wiatrowa atrakcyjna dla studentów

Strona główna > Archiwa wpisów > Morska energetyka wiatrowa atrakcyjna dla studentów

Data
Tagi

Politechnika Gdańska otwiera podyplomowe studia z zakresu morskiej energetyki wiatrowej

Jest to wspólna inicjatywa Politechniki oraz Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, studia będą prowadzone przez Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Jak podkreśla Mariusz Witoński, Prezes PTMEW, czeka nas prawdziwy boom zainteresowania energetyką odnawialną w tym offshore w Polsce. Przed Polską najpewniej kilkunastoletni okres olbrzymich inwestycji w morskie farmy wiatrowe, który wymagać będzie przygotowania kadr do tworzenia i obsługi tego typu obiektów.

Morska Energetyka Wiatrowa. Polskie firmy mogą dostarczyć połowę komponentów dla offshore

PTMEW oszacował, że w Polsce w ciągu najbliższych 15 lat pracę w tym sektorze znajdzie kilkadziesiąt tysięcy osób. Proponowane studia potrwają dwa semestry, a ich wykładowcami będą wykładowcy z Politechniki oraz eksperci z firm specjalistycznych. Oprócz wiedzy związanej z projektowaniem i eksploatacją farm wiatrowych, ich tematyka obejmie między innymi prawne aspekty działania takich konstrukcji. Pierwsza grupa słuchaczy to około 40 osób. Jak podkreślają przedstawiciele Politechniki, uruchomienie pilotażowej edycji studiów na tym kierunku związane jest bezpośrednio z oczekiwanym w najbliższych latach intensywnym rozwojem rynku morskiej energetyki wiatrowej
w Polsce. W projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku przewidziano realizację morskich farm wiatrowych o łącznej mocy ponad 10 GW (14 GW w planie zagospodarowania obszarów morskich), co czyni z Polski potencjalnego lidera branży w Europie.

Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki

Inwestycja w ten sektor energetyki dodatkowo uzasadniona jest dobrze rozwiniętym w Polsce łańcuchem dostaw dla branży offshore wind, realizującym zlecenia dla projektów morskich farm zlokalizowanych na rynkach zagranicznych, włączając w to budowę światowej klasy jednostek pływających służących do budowy i obsługi farm wiatrowych na morzu, specjalistyczne konstrukcje stalowe, osprzęt elektryczny czy usługi badawczo-pomiarowe.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.