Polenergia i Statoil Holding Netherlands zamierzają wspólnie zbudować farmy wiatrowe na Bałtyku. W tym celu obie firmy zawarły przedwstępną umowę. Na jej podstawie Polenergia może sprzedać połowę udziałów w dwóch spółkach zależnych – podano w komunikacie. To kolejny krok w kierunku rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
Po podpisaniu umowy Polenergia pozyska globalnego gracza. Statoil to jeden z liderów inwestycji offshore na świecie, który wniesie do projektów nowe spojrzenie na polską energetykę odnawialną – podano.
Polenergia ma podpisaną umowę przyłączeniową oraz dwie prawomocne decyzje środowiskowe na budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 1200 MW.
Farmy wiatrowe Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III są strategiczną inwestycją, która
pozwoli nie tylko spółce, ale da także szereg korzyści dla polskiej gospodarki. Z wyliczeń ekspertów wynika, że jeśli uda się do 2030 roku zbudować na Bałtyku elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 6000 MW, to polski PKB zyska z tego tytułu 60 mld PLN , a rynek wzbogaci się o dodatkowe 77 tysięcy nowych miejsc pracy. Dodatkowo krajowe przedsiębiorstwa bezpośrednio lub pośrednio będą mogły ubiegać się o kontrakty na realizację fundamentów, wież, kabli, morskich stacji transformatorowych, usług budowlanych czy dostaw statków.
ZOBACZ RAPORT O MORSKIEJ ENERGETYCE WIATROWEJ
Morskie farmy wiatrowe Polenergii na Morzu Bałtyckim zlokalizowane będą na wysokości gminy Smołdzino oraz gminy miejskiej Łeba w województwie pomorskim.
Dzięki bardzo dobrym warunkom wietrznym na Bałtyku, możliwe będzie bardziej efektywne wykorzystanie energii oraz zmniejszenie zużycia urządzeń, czyniąc z morskich farm wiatrowych stabilne źródło energii odnawialnej.
Pierwszy prąd z Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk III Może popłynąć do polskiego Wybrzeża w 2022 roku, a z Morskiej Farmy Wiatrowej Polenergia Bałtyk II w 2026 roku.
Planowana obecnie moc pojedynczego wiatraka to nawet 10 MW. Jego wysokość osiągnie poziom maksymalnie 300 m n.p.m., a średnica rotora będzie wynosić maksymalnie 250m. Będą to największe elektrownie wiatrowe, jakie dotychczas budowano w Polsce.
CZYTAJ TAKŻE:
Morska energetyka wiatrowa. W Europie rośnie na potęgę, co z Polską?