zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Na jakie zmiany w programie Czyste Powietrze są szanse w tym roku?

Strona główna > Archiwa wpisów > Na jakie zmiany w programie Czyste Powietrze są szanse w tym roku?

Dwaj wysocy przedstawiciele polskiego rządu potwierdzają, że będą zmiany w programie dotacji i pożyczek na termomodernizację domów i wymianę pieców. Szef resortu środowiska nie zamierza jednak wprowadzać w życie wszystkiego, o czym mówi Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze. W rozmowie z portalem WysokieNapiecie.pl, Henryk Kowalczyk wyjaśnił na co nie ma teraz zgody.

Ponad 50 tys. właścicieli domów złożyło wnioski do programu Czyste Powietrze. Liczba podpisanych umów jest kilkakrotnie mniejsza, co świadczy o poważnym mankamencie programu – urzędnicy nie radzą sobie z tak dużą liczbą chętnych. Do wzięcia są dotacje sięgające nawet 90 proc. kosztów inwestycji, przy czym nie trzeba brać pożyczek by dostać grant. Mieszkańcy składają wnioski do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a te nie są w stanie ich szybko pchnąć dalej. Na podpisanie umowy czeka się kilka miesięcy.

Co można zrobić, by przyspieszyć program? Pełnomocnik premiera – Piotr Woźny, na co dzień urzędujący w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, oczekuje na raport Banku Światowego, jaki ma się ukazać w połowie roku. BŚ rekomendował włączenie do sieci dystrybucji pomocy banków komercyjnych i gmin.

CZYTAJ: Smog w miastach. Jak radzić sobie z zanieczyszczeniem w domach?

W kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego zapytaliśmy o to ministra środowiska, Henryka Kowalczyka. Jak nas zapewnił, nie ma teraz absolutnie planów włączenia do programu banków komercyjnych. Natomiast takie plany rzeczywiście są w przypadku gmin. – Gminy byłyby pośrednikiem między beneficjentami a WFOŚiGW – wyjaśnił.

Jak argumentował, resort środowiska nie zamierza angażować w Czyste Powietrze banków komercyjnych, ponieważ nie chce dopuścić do “nadmiernego rozproszenia pomocy”.

Rozproszenie instrumentów do walki ze smogiem to jeden z podstawowych błędów, jakie popełniały kolejne rządy. Brak koordynacji programów lokalnych, regionalnych, unijnych i krajowych utrudnia skoncentrowanie pomocy tam, gdzie rzeczywiście jest ona najbardziej potrzebna. Program Czyste Powietrze miał to zmienić, ale tak się nie stało. MPiT uruchomiło jednocześnie program StopSmog, w którym uczestniczą wybrane gminy, a najubożsi mieszkańcy mogą dostać do 100 proc. pomocy (gmina decyduje o wysokości i formie wkładu własnego).

Czy można spodziewać się rewolucyjnych zmian w programie Czyste Powietrze w tym roku? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

ZOBACZ TAKŻE: Polityka Energetyczna Polski do 2040. Rekomendacje Europejskiego Instytutu Miedzi

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.