W Wojkowicach, czyli niedużej gminie na Śląsku, ma powstać stacja ładowania samochodów elektrycznych i magazyn energii
Ich zasilanie będzie się pochodziło z elektrowni fotowoltaicznej, która została otwarta w styczniu na terenie lokalnej oczyszczalni ścieków. Burmistrz Wojkowic, Pan Tadeusz Szczerba, wypowiadał się o tym przedsięwzięciu podczas 9. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Wyjaśnił, że decyzja podjęta przez władze Wojkowic, dotycząca budowy elektrowni fotowoltaicznej na terenie oczyszczalni ścieków, została podjęta wtedy, gdy zaczęły rosnąć ceny prądu. Koszt zakupu w skali roku miał wynieść 250 tys. zł.
Magazynowanie energii niezbędne dla dalszego rozwoju polskiej energetyki
Inteligentny system zarządzania energią, który jest wprowadzony w oczyszczalni, oraz efektywność pracy elektrowni fotowoltaicznej spowodowały nadwyżkę produkcji prądu z OZE. Z tego powodu wziął się pomysł o budowie magazynu energii i stacji ładowania samochodów elektrycznych. Co istotne, samorządowy projekt jest realizowany dzięki funduszom unijnym, dlatego musiałby działać nieodpłatnie.
Magazynowanie energii. Istotny element wspierania przejścia na niskoemisyjny system energetyczny
Jak podkreślają przy okazji tej inwestycji eksperci Europejskiego Instytutu Miedzi, ewolucja polskiej gospodarki w kierunku gospodarki niskoemisyjnej nie będzie możliwa bez zapewnienia odpowiedniej elastyczności systemu energetycznego, pozwalającej na uniezależnienie procesu wytwarzania energii od jej zużycia i tutaj pojawia się rola dla magazynów energii.