zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Największa grupa energetyczna w Polsce wchodzi w usługi DSR

Strona główna > Archiwa wpisów > Największa grupa energetyczna w Polsce wchodzi w usługi DSR

Data
Tagi

PGE Polska Grupa Energetyczna oraz francuski Energy Pool stworzą spółkę, która będzie tzw. agregatorem DSR i zaoferuje na rynku usługi redukcji zapotrzebowania na żądanie operatora (Demand Side Response – DSR).

Oferta PGE Energy Pool ma umożliwić dużym i średnim przedsiębiorcom – odbiorcom energii elektrycznej – udział w bilansowaniu systemu elektroenergetycznego poprzez odpłatną rezygnację z części lub całości zamówionej energii.

PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Energy Pool złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wnioski o wyrażenie bezwarunkowej zgody na koncentrację kapitału w ramach nowej spółki.

Spółka PGE Energy Pool ma być odpowiedzią Grupy PGE na duże możliwości płynące z otwarcia rynku DSR w Polsce, między innymi dzięki przetargom organizowanym przez Polskie Sieci Energetyczne oraz powstającego rynku mocy. Dzięki temu mali i średni przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wynagrodzenie za gotowość do tymczasowego i dobrowolnego ograniczenia zużycia energii elektrycznej w określonych godzinach.

Duży wpływ usług DSR na bezpieczeństwo energetyczne systemu energetycznego bierze się stąd, że zmniejszone zapotrzebowanie na energię elektryczną (określane jako moc rezerwowa lub “negawaty”) w skrajnych sytuacjach przynosi takie same korzyści jak zwiększanie dostaw energii elektrycznej, np. w godzinach szczytu, kiedy mamy do czynienia z największym zapotrzebowaniem lub najmniejszym marginesem bezpieczeństwa. Jest przy tym rozwiązaniem bardziej ekonomicznym i ekologicznym.

Jak zapowiada PGE usługi nowej spółki mają umożliwić wstęp na rynek usług DSR wielu biznesowym odbiorcom energii elektrycznej, którzy pojedynczo nie posiadają do tego odpowiednich środków finansowych, kompetencji oraz zdolności technicznych.

Zgodnie ze strategią Grupy Kapitałowej PGE, naszą misją jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz stały rozwój m.in. poprzez oferowanie nowoczesnych usług. Współpraca z Energy Pool doskonale wpisuje się w te założenia. Chcemy odpowiadać na zapotrzebowania rynku i oferować usługi najwyższej jakości. Doświadczenie naszego nowego partnera w połączeniu z naszym zaangażowaniem oraz kompetencjami gwarantuje sukces tego projektu – mówi Henryk Baranowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Kilka lat temu agregację usług DSR zaoferowała w Polsce spółka z Grupy Energa – Enspirion. Spółka podpisała umowy w zakresie dostarczania tzw. negawatów, czyli obniżania zapotrzebowania na żądanie, z ponad 70 odbiorcami i dysponuje łącznym potencjałem około 600 NW. Ostatnio Enspirion podpisał taką umowę z Polską Grupą Górniczą, która zadeklarowała w ramach interwencyjnej usługi redukcji zapotrzebowania na moc na polecenie Polskich Sieci Energetycznych, obniżenie zapotrzebowania o 30 MW.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zamknij okno