zamknij newsletter
WYDARZENIA, RAPORTY I NOWOŚCI Z RYNKU ENERGII
Wysyłamy newsletter raz w tygodniu ze świeżymi informacjami, wydarzeniami z rynku oraz ciekawymi artykułami i raportami.

Największa pływająca farma wiatrowa mocy 500 MW

Strona główna > Archiwa wpisów > Największa pływająca farma wiatrowa mocy 500 MW

Data
Tagi

U wybrzeża Korei Południowej planowana jest realizacja projektu pływającej elektrowni wiatrowej, a projektem zajmuje się konsorcjum z udziałem EDP Renewables

Jeśli dojdzie do jego finalizacji, powstanie największa na świecie farma wiatrowa postawiona na morzu – 500 MW, w której elektrownie wiatrowe nie będą przytwierdzone na stałe do morskiego dna. KFWind i aglomeracja Ulsan na początku tego roku podpisali memorandum dotyczące współpracy przy tworzeniu pływających farm wiatrowych. Dokument obejmuje również wsparcie rozwoju przemysłowego w tym regionie – według planu Ulsan ma się stać centralą produkcyjną na potrzeby krajowych i zagranicznych rynków morskiej energetyki wiatrowej.

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Jak podkreśla wywodzący się z Portugalii koncern energetyczny (EDPR), dzięki posiadanej infrastrukturze portowej oraz wiodącym stoczniom, region Ulsan posiada doskonałe warunki do realizacji projektów pływających farm wiatrowych na skalę komercyjną. Technologia WindFloat, rozwijana z udziałem EDPR, zostanie wykorzystana do realizacji farmy wiatrowej. Dzięki niej można zainstalować pływające platformy na niedostępnych do tej pory głębokich wodach morskich, a to właśnie tam obecne są najlepsze wiatrowe zasoby Korei Południowej. Konsorcjum zaangażowało się we wspieranie planów rządu Korei Południowej w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej – podkreśla EDPR. Plany zakładają budowę morskich farm wiatrowych, których do 2030 roku łącza moc wyniesie 13 GW. Te same plany, jeśli chodzi o udział energii odnawialnej, wyznaczają cel na poziomie przynajmniej 30 procent do 2040 roku.

Morska Energetyka Wiatrowa – kołem zamachowym polskiej gospodarki

Konsorcjum Windplus realizuje projekt pływającej farmy wiatrowej, w który również zaangażowana jest portugalska firma. Według planów u wybrzeży Portugalii mają zostać uruchomione trzy największe do tej pory morskie turbiny wiatrowe na pływających platformach, o łącznej mocy 25 MW. Norweski koncern paliwowy Equinor, będący pionerem rozwoju technologii morskiej energetyki wiatrowej, ostatnio podjął decyzję inwestycyjną w zakresie budowy pływającej farmy wiatrowej na morzu.

Newsletter

Zapisujesz się na newsletter serwisu Leonardo-Energy.pl

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Europejski Instytut Miedzi z siedzą we Wrocławiu 50-125, ul. Św. Mikołaja 8-11, 408, w celu korzystania z usługi „Newsletter”. Zapoznałem/zapoznałam się z pouczeniem dotyczącym prawa dostępu do treści moich danych i możliwości ich poprawiania. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.